Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Deductibilitate cheltuielilor cu diurna. Cum impozitam?

de InfoTva.ro la 07 Iun. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, deductibilitatea cheltuielilor, diurna, legea 168/2013

Vom analiza mai jos cazul unei societati care la sfarsitul anului a inregistrat o pierdere contabila in 121. Vom stabili astfel in ce proportie sunt deductibile cheltuielile cu diurna din 2013 in conditiile in care s-a inregistrat pierdere. Daca societatea nu are voie sa acorde 32,5 si s-a acordat suma suplimentara, vom vedea aceasta reprezinta venit asimilat salariilor si va trebui impozitata.


Solutia consultantului:
Deductibilitatea cheltuielilor cu diurna nu este conditionata in vreun fel de neinregistrarea de pierdere fiscala intrucat normele legale care prevedeau acest lucru au fost de mult abrogate.

Conform art. 21 alin. 3 lit. b din Codul fiscal sunt deductibile la calculul profitului impozabil cheltuielile cu indemnizatia de deplasare acordata salariatilor pentru deplasari in Romania si in strainatate, in limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice.

Aceasta deductibilitate limitata a fost abrogata prin Legea 168/2013 (publicata in Monitorul Oficial al Romaniei 310 din 29.05.2013), astfel ca dupa intrarea in vigoare a acestei legi diurna este integral deductibila.
Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


Insa, partea de diurna ce depaseste 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru institutiile publice (adica 32,50 lei, in cazul diurnei pentru deplasari interne) este considerata venit asimilat salariilor si este supusa impozitului pe venit si contributiilor sociale obligatorii conform art. 55 alin. 2 lit. i si art. 2964 alin. 1 lit. m din Codul fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Deductibilitate cheltuielilor cu diurna. Cum impozitam?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016