Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Sistemul TVA la incasare. Exista diferente in cazul persoanelor afiliate?

de InfoTva.ro la 05 Mar. 2013 Exclusiv
Tags: sistemul tva la incasare, persoane afiliate, tranzactii societati, codul fiscal

Vom analiza mai jos cazul unei societati A (SRL) care aplica TVA la incasare si care realizeaza tranzactii cu societatea B (SA). Avand in vedere ca societatea A este detinuta 100% de o persoana fizica si ca aceeasi persoana fizica detine si 25% din actiunile societatii B, vom stabili daca cele doua societati sunt considerate persoane afiliate, respectiv daca societatea A aplica TVA la incasare la facturile emise catre societatea B.



Solutia consultantului:

In situatia prezentata, cele doua societati sunt considerate persoane afiliate deoarece se incadreaza in prevederile art. 7 alin. (1) pct. 21 lit. b) din Codul fiscal:

"21. persoane afiliate - o persoana este afiliata cu alta persoana daca relatia dintre ele este definita de cel putin unul dintre urmatoarele cazuri:

…….
b) o persoana fizica este afiliata cu o persoana juridica daca persoana fizica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot detinute la persoana juridica ori daca controleaza in mod efectiv persoana juridica;" coroborate cu prevederile lit. c) lit. (i) si (ii) "c) o persoana juridica este afiliata cu alta persoana juridica daca cel putin:
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii


 (i) prima persoana juridica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la cealalta persoana juridica ori daca controleaza persoana juridica;
 (ii) a doua persoana juridica detine, in mod direct sau indirect, inclusiv detinerile persoanelor afiliate, minimum 25% din valoarea/numarul titlurilor de participare sau al drepturilor de vot la prima persoana juridica;".

Astfel, chiar daca este inscrisa in sistemul TVA la incasare, societatea A nu aplica regulile speciale privind exigibilitatea in cadrul sistemului TVA la incasare. In acest caz, livrarile de bunuri si prestarile de servicii efectuate de catre A pe numele firmei B se incadreaza in categoria exceptiilor de la aplicarea sistemului, exceptii reglementate prin art. 134^2 alin. (6) lit. e) cu privire la operatiunile exceptate de la aplicarea sistemului TVA la incasare "...

Persoanele impozabile care au obligatia aplicarii sistemului TVA la incasare nu aplica sistemul pentru urmatoarele operatiuni care intra sub incidenta regulilor generale privind exigibilitatea TVA:

.....e) in cazul livrarilor de bunuri/prestarilor de servicii pentru care beneficiarul este o persoana afiliata furnizorului/prestatorului potrivit art. 7 alin. (1) pct. 21." coroborate cu prevederile pct. 16^2 alin. (20) din normele de aplicare ale acestui articol "In sensul art. 134^2 alin. (6) lit. e) din Codul fiscal, se exclud de la aplicarea sistemului TVA la incasare livrarile de bunuri/prestarile de servicii daca, la momentul emiterii facturii sau, dupa caz, la data termenului-limita prevazut de lege pentru emiterea facturii in situatia in care factura nu a fost emisa in termenul prevazut de lege, beneficiarul este o persoana afiliata furnizorului/prestatorului potrivit art. 7 alin. (1) pct. 21 din Codul fiscal.".

Din acest motiv, furnizorul nu trebuie sa inscrie pe factura mentiunea "TVA la incasare" si nu amana exigibilitatea TVA colectata pana la momentul incasarii contravalorii acesteia de la cumparator/beneficiar - persoana afiliata. La randul sau, nici cumparatorul bunurilor/beneficiarul serviciilor - afiliat furnizorului/prestatorului nu mai amana exercitarea dreptului de deducere a TVA chiar daca nu a achitat, total sau partial valoarea facturii primite.
 
Astfel, pentru beneficiarul persoana afiliata furnizorului nu sunt aplicabile prevederile art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal, motiv pentru exercita dreptul de deducere a TVA la momentul primirii facturii emise pe numele sau. Acest tratament fiscal este reglementat in mod expres prin normele de aplicare ale art. 145 alin. (1^1) la pct. 45 alin. (8) din normele de aplicare ale acestui alineat al art. 145 "Prevederile art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal …….nu se aplica in cazul operatiunilor pentru care furnizorul/prestatorul nu trebuie sa aplice sistemul TVA la incasare potrivit prevederilor art. 134^2 alin. (6) din Codul fiscal care sunt supuse la furnizor/prestator regulilor generale de exigibilitate conform prevederilor art. 134^2 alin. (1) si (2) si prevederilor art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal la beneficiar. …."

Prin art. 145 alin. (1^1) se reglementeaza ca: "Dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate de o persoana impozabila de la o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare conform prevederilor art. 134^2 alin. (3) - (8) este amanat pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor si serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost platita furnizorului/prestatorului sau."

In concluzie, furnizorul colecteaza suma TVA la data emiterii facturii si beneficiarul exercita dreptul de deducere a sumei TVA deductibile in perioada fiscala de emitere a facturii primite de la furnizor/prestator. Astfel, ambele parti participante la tranzactie sunt obligate sa aplice regulile generale privind exigbilitatea TVA reglementate prin art. 134^2 alin. (1) si alin. (2) lit. a) din Codul fiscal. fara a tine cont de incasarea, respectiv achitarea facturii:

 " (1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
 (2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
 a) la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator;"

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Sistemul TVA la incasare. Exista diferente in cazul persoanelor afiliate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016