Acest site foloseste cookie-uri. Apasati butonul alaturat pentru o navigare cat mai usoara.
Daca folositi acest site, sunteti de acord cu utilizarea cookie-urilor.
X Acest site foloseste Cookies.
Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Detalii aici
Atentie contabili!

Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017.

Marfuri lipsa din gestiune neimputabile. Cum ajustam TVA-ul si cum inregistram in contabilitate?

de InfoTva.ro la 07 Iul. 2016 Exclusiv
Tags: marfuri lipsa, lipsuri din gestiune, ajustare tva, inregistrari contabile, codul fiscal

Vom stabili, prin cele ce urmeaza, cum se ajusteaza TVA-ul aferent marfurilor constatate lipsa la inventar, neimputabile si cum se inregistreaza in contabilitate. Se mentioneaza ca marfurile au fost achizitionate din UE si se vand la pret cu amanuntul.

Ajustarea reprezinta exercitarea dreptului de deducere, atunci cand persoana impozabila castiga dreptul de deducere potrivit legii, denumita in continuare ajustare pozitiva, sau anularea totala sau partiala a deducerii exercitate initial in situatia in care persoana impozabila pierde potrivit legii dreptul de deducere, denumita in continuare ajustare negativa.

Ajustarea se evidentiaza in decontul de taxa aferent perioadei fiscale in care a intervenit evenimentul care a generat ajustarea.

Potrivit prevederilor art. 304 alin. (1)  lit. c) din Codul fiscal coroborat cu prevederile pct.78 alin (6) lit. a)  din Normele metodologice de aplicare , in  baza art. 304 alin. (1) lit. c) din Codul fiscal, persoana impozabila realizeaza o ajustare pozitiva sau, dupa caz, trebuie sa efectueze o ajustare negativa a taxei deductibile in cazul bunurilor lipsa din gestiune din alte cauze decat cele prevazute la art. 304 alin. (2) din Codul fiscal.

Potrivit alineatului 10 , in sensul art. 304 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal, persoana impozabila nu are obligatia ajustarii taxei deductibile in cazul bunurilor de natura celor prevazute la alin. (1) distruse, pierdute sau furate, in conditiile in care aceste situatii sunt demonstrate sau confirmate in mod corespunzator, in situatii cum ar fi, de exemplu, urmatoarele, dar fara a se limita la acestea:
a) calamitatile naturale si cauzele de forta majora, demonstrate sau confirmate in mod corespunzator;
b) furtul bunurilor demonstrat pe baza actelor doveditoare emise de organele judiciare;
c) contractele de leasing financiar avand ca obiect bunuri mobile corporale, altele decat bunurile de capital, care se reziliaza, iar bunurile nu sunt restituite de utilizator in termenul prevazut in contract, caz in care locatorul/finantatorul nu are obligatia sa efectueze ajustari ale taxei deduse daca face dovada ca a initiat si a efectuat demersuri pentru recuperarea bunului, indiferent daca la finalizarea acestor demersuri bunul este sau nu recuperat de catre societatea de leasing;
d) bunurile de natura stocurilor degradate calitativ, care nu mai pot fi valorificate si pentru care se face dovada distrugerii;
Capcanele comertului online
Capcanele comertului online

Vezi detalii

Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti
Regimul fiscal-contabil pentru liber-profesionisti

Vezi detalii

Achizitii. Ghid fiscal-contabil
Achizitii. Ghid fiscal-contabil

Vezi detalii


e) pierderile tehnologice sau, dupa caz, alte consumuri proprii, caz in care persoana impozabila nu are obligatia ajustarii taxei in limitele stabilite potrivit legii ori, in lipsa acestora, in limitele stabilite de persoana impozabila in norma proprie de consum.
f) perisabilitatile, in limitele stabilite prin lege.

Asadar, in situatia mentionata de dvs. se va ajusta TVA dedusa intial in situatia in care nu puteti sa demonstrati sau confirmati in mod corespunzator,  
cu documentele mentionate mai sus lipsa din gestiune a bunurilor respective.
 Presupun ca TVA initiala a fost dedusa  prin mecanismul de taxare inversa  respectiv prin  articolul contabil 4426=4427.
Ajustarea se va inregistra prin articolul contabil 635=4426 (cheltuiala nedeductibila).

Din punct de vedere al cheltuielilor, potrivit prevederilor art. 25 alin. (4) lit. c)  din Codul fiscal, nu sunt cheltuieli deductibile la determinarea rezultatului fiscal , cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a mijloacelor fixe amortizabile constatate lipsa din gestiune ori degradate, neimputabile, precum si taxa pe valoarea adaugata aferenta, daca aceasta este datorata potrivit prevederilor titlului VII. Aceste cheltuieli sunt deductibile pentru cazul in care stocurile/mijloacele fixe amortizabile se inscriu in oricare dintre urmatoarele situatii/conditii:
1. au fost distruse ca urmare a unor calamitati naturale sau a altor cauze de forĊ£a majora, in conditiile stabilite prin norme;
2. au fost incheiate contracte de asigurare;
3. au fost degradate calitativ si se face dovada distrugerii;

4. au termen de valabilitate/expirare depasit, potrivit legii;
Asadar, daca nu va inscrieti la niciuna dintre situatile mentionate mai sus , cheltuiala  cu costul marfii si cheltuiala cu TVA nu sunt  deductibile la derminarea rezultatului fiscal.

Pentru descarcarea din gestiune a marfurilor lipsa , inregistrarea contabila va fi:
%=371
607 ( cheltuiala nedeductibila)
378
4428


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Marfuri lipsa din gestiune neimputabile. Cum ajustam TVA-ul si cum inregistram in contabilitate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Modificari privind TVA in Noul Cod Fiscal!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Club Contabilitate

MonitorulJuridic.ro - Cel mai bun serviciu de monitorizare a actelor publicate in Monitorul Oficial
Atentie contabili!
TVA-ul s-a schimbat in 2017!

Cititi si respectati noile reguli din Noul Cod Fiscal

Descarcati GRATUIT Raportul Special actualizat in 2017

"Decontul de TVA - Erori majore care trebuie evitate"!
Da, doresc sa descarc GRATUIT cadoul si sa primesc informatii despre produsele, serviciile, evenimentele etc. oferite de Rentrop & Straton