Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Determinarea venitului brut prin procedeul sutei marite

de Alina Georgiana Costache la 20 Nov. 2018 Exclusiv
Tags: procedeul sutei marite, venituri impozabile, platitorul de venit, impozitul pe venit

Daca in anumite situatii legislatia fiscala impune in sarcina platitorului de venit obligatia retinerii la sursa a impozitului datoral de beneficiar, exista si situatii in care impozitele nu se retin la sursa, ci sunt suportate de platitorul de venit.

Astfel de cazuri se intalnesc atunci cand trebuie calculat impozitul pe veniturile nerezidentilor sau pe veniturile obtinute din premii. In asemenea situatii, venitul brut se determina prin procedeul sutei marite, sumele achitate reprezentand venitul net.
 
In cazul veniturilor impozabile obtinute de nerezidentii din Romania, prevederile titlului VI din Codul fiscal (conform pct. 18 din normele metodologice date in aplicarea art. 230 din Codul fiscal) se aplica atunci cand beneficiarul venitului obtinut din Romania este rezident al unui stat cu care statul roman nu a incheiat o conventie de evitare a dublei impuneri sau cand beneficiarul venitului obtinut din Romania, rezident al unui stat cu care Romania are incheiata conventie de evitare a dublei impuneri, nu prezinta certificatul de rezidenta fiscala sau documentul prevazut la pct. 19 alin. (1) ori atunci cand impozitul datorat de nerezident este suportat de catre platitorul de venit, scrie Contabilul.manager.ro.
 
Deci, prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri nu se aplica in situatia in care platitorul de venit este cel care suporta impozitarea. In acest caz se aplica procedeul sutei marite pentru calcularea venitului brut, valoarea platita fiind considerata venit net.
 
Astfel, impozitul se calculeaza in momentul platii venitului, si trebuie declarat si platit la bugetul de stat pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care s-a platit venitul. Impozitul se calculeaza, se declara si se plateste, in lei, la bugetul de stat, la cursul de schimb al pietei valutare comunicat de Banca Nationala a Romaniei, pentru ziua in care se efectueaza plata venitului catre persoana juridica nerezidenta.
 
Citeste articolul integral pe Contabilul.manager.ro .
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

 

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Determinarea venitului brut prin procedeul sutei marite":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 4 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016