Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Participati cu firma la targuri internationale? Atentie la documentele de intocmit!

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 09 Aug. 2017 Exclusiv
Tags: targ international, casa de marcat, factura, valuta, bonul fiscal

Firma dvs. participa la targuri internationale? Vindeti bunuri in cadrul unor astfel de targuri? Aflati prin cele ce urmeaza care sunt documentele de intocmit la vanzarea marfurilor (atat catre persoane fizice, cat si catre juridice ), precum si in ce moneda!

Iata raspunsul specialistului:
 
Potrivit prevederilor art. 275 alin. (1)  lit. c) din Codul fiscal, locul livrarii de bunuri este locul unde se gasesc bunurile atunci cand sunt puse la dispozitia cumparatorului, in cazul bunurilor care nu sunt expediate sau transportate.
 
Avand in vedere ca nu este respectata conditia de la art.268 alin (1) lit. b) din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata aceste operatiuni nu sunt impozabile pe teritoriul Romaniei.
 
ATENTIE! Vanzarea catre persoane juridice si fizice dintr-un stat din UE sau din afara UE  in cadrul targurilor organizate reprezinta o livrare locala.
 
Fiind o livrare locala societatea din Romania ar trebui sa respecte legislatia din tara respectiva din punct de vedere al TVA ( inregistrare in scopuri de TVA , sediu permanent daca este cazul etc).
 
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas
Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Ca si documente va trebui sa emiteti facturi atat pentru persoanele juridice, cat si pentru persoanele fizice ( avand in vedere ca vanzarea bunurilor respective nu se face pe teritoriul national, a se vedea art. 1 din Normele de aplicare).
 
Cum facturati?
 
Potrivit prevederilor  din Normele metodologice, in aplicarea prevederilor art. 319 alin. (20) lit. i) si j) din Codul fiscal, baza de impozitare poate fi inscrisa in valuta, dar, daca operatiunea este taxabila si nu se aplica taxare inversa, suma taxei trebuie inscrisa si in lei. Pentru inregistrarea in jurnalele de vanzari, baza impozabila se converteste in lei, utilizand cursul de schimb prevazut la art. 290 din Codul fiscal.
 
Asadar, factura se poate emite in valuta , dar bonul fiscal se poate emite doar in lei, legislatia in vigoare  nu reglementeaza aceasta situatie.

 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Elena Garofil - Consultant fiscal
 
 
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Participati cu firma la targuri internationale? Atentie la documentele de intocmit!":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 3 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016