Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitii efectuate cu bonuri fiscale. Cum, deducem in baza bonului?

de InfoTva.ro la 23 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, achizitii, bonuri fiscale, decont cheltuieli, hg 84/2013

Avand in vedere prevederile HG 84/2013, vom furniza explicatii cu privire la deductibilitatea cheltuielilor in urmatoarele cazuri:


a) achizitii mai mici de 100 lei, justificate cu bon fiscal si decont de cheltuieli pentru o societate platitoare de TVA;
b) achizitii de combustibil, pe baza de bon fiscal, pentru o societate platitoare de TVA;
c) achizitii de bunuri si combustibil pe baza de bon fiscal, pentru o societate neplatitoare de TVA.

In plus, daca pentru bonurile fiscale emise in luna martie, furnizorul emite factura in luna aprilie pe care mentioneaza conform bon fiscal nr...din data de......, vom stabili in ce luna poate deduce clientul TVA clientul, precum si care este termenul maxim de emitere a unei facturi pe baza bonurilor fiscale.

Solutia consultantului:

1.Dupa cum ati mentionat si dvs., ultima modificare in domeniu este adoptata prin HG 84/2013, in vigoare din data de 14.03.2013, iar din punctul de vedere al bonurilor fiscale sunt modificate normele de aplicare pentru art. 146 din Codul fiscal, ce enumera documentele ce au calitate de document justificativ pentru TVA.
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor 2019

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii


Incepand cu 14.03.2013,la achizitiile de bunuri si servicii efectuate in baza unui bon fiscal emis de casa de marcat fiscala, conform OUG 28/1999, se poate deduce TVA daca valoarea bonului, inclusiv a TVA este pana la suma 100 de euro si contine urmatoarele informatii:
- data emiterii;
- identificarea persoanei impozabile care a livrat bunurile sau a prestat serviciile;
- identificarea tipului de bunuri sau servicii furnizate;
- suma taxei colectate sau informatiile necesare pentru calcularea acesteia;
- daca anterior a fost emisa o alta factura, o referire specifica si clara la factura initiala si la detaliile specifice care se modifica.

Observam ca legiuitorul nu impune stampilarea bonului fiscal emis de casa de marcat, pe care il considera factura simplificata, ce nu este supus stampilarii.

Pana la noi reglementari nu se deduce cheltuiala pe baza bonului fiscal deoarece acesta nu este reglementat de OMFP 3512/2008 privind documentele justificative in activitatea financiar-contabila.

Aceasta cheltuiala nu poate fi dedusa pe baza bonului fiscal, ci se necesita, ca si pana acum, intocmirea decontului de cheltuieli, a NIR-ului,a ordinului de deplasare, a foilor de parcurs, dupa caz.

2. Pentru factura emisa in luna aprilie, in baza bonurilor fiscale emise in luna martie, dreptul dvs. de deducere va fi in luna in care este emisa aceasta factura, adica in aprilie.

Termenul maxim de emitere a facturii, in baza livrarilor efectuate cu bonuri fiscale, este data de 15 a lunii urmatoare, conform art. 155 alin. (15) din Codul fiscal.


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitii efectuate cu bonuri fiscale. Cum, deducem in baza bonului?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016