Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Aport de capital. In ce conditii emitem factura?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 14 Aug. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, aport de capital, livrare de bunuri, factura, vama

Analizam astazi cazul unei societati romane care efectueaza un aport de capital in natura pentru o societate non-UE. Aportul la capitalul unei societati nu reprezinta o livrare de bunuri cu plata. In aceste conditii, vom vedea daca se emite o factura doar pentru vama. Factura nu poate fi inregistrata cu valoare in contabilitate pentru ca nu se va incasa. De aceea, vom stabili daca, in afara de art. 128 al 7 din Codul Fiscal, mai exista o alta baza legala pentru aceasta situatie.



Solutia consultantului:

Din perspectiva TVA baza legala este cea reglementata de Codul Fiscal la art. 128, alin.7 care prevede ca transferul activelor efectuat cu ocazia constituirii unui aport in natura la capitalul unei societati nu constituie livrare de bunuri daca primitorul activelor este o persoana impozabila.

Astfel daca primitorul activelor este persoana impozabila, consideram ca aportul de capital in natura nu intra in sfera TVA, astfel societatea nefiind obligata sa emita factura ci trebuie sa emita un document care sa cuprinda urmatoarele informatii:

a) un numar de ordine secvential si data emiterii documentului;

b) data transferului;
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii

Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz
Balanta de verificare de la A la Z. Analize, corelatii, studii de caz

Vezi detalii

Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile
Marea Carte Verde a Monografiilor Contabile

Vezi detalii



c) denumirea/numele, adresa si codul de inregistrare in scopuri de TVA, prevazut la art. 153, al ambelor parti, dupa caz;

d) o descriere exacta a operatiunii;

e) valoarea transferului.

Baza legala:

"(7) Transferul tuturor activelor sau al unei parti a acestora, efectuat cu ocazia transferului de active sau, dupa caz, si de pasive, indiferent daca este realizat ca urmare a vanzarii sau ca urmare a unor operatiuni precum divizarea, fuziunea ori ca aport in natura la capitalul unei societati, nu constituie livrare de bunuri daca primitorul activelor este o persoana impozabila. Primitorul activelor este considerat a fi succesorul cedentului in ceea ce priveste ajustarea dreptului de deducere prevazuta de lege."



Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Aport de capital. In ce conditii emitem factura?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Articole similare

TVA la livrarea de bunuri
Mai multe articole despre aport de capital
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016