Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Studiu de caz: Retinerea la sursa a impozitului pe venit in cazul nerezidentilor

de InfoTva.ro la 06 Sep. 2011 Exclusiv
Tags: impozit nerezidenti, tva, inregistrari contabile, certificat de rezidenta fiscala

Valabil la 7.09.2011 - O societate a incheiat un contract de consultanta cu o societate din alta tara. Societatea straina a primit o factura fara TVA si un certificat de rezidenta fiscala valabil. Potrivit Conventiei de evitare a dublei impuneri dintre cele doua state, este mentionata impozitarea in tara de resedinta a beneficiarului de venit la articolul "alte venituri". Date fiind aceste conditii, in ce masura se mai calculeaza si se retine ca stopaj la sursa impozitul pe venit? In cazul in care acesta a fost retinut si virat, se poate solicita de nerezident recuperarea impozitului? De asemenea, daca factura a fost emisa fara TVA in conformitate cu art. 133(2) lit. g) din Codul fiscal se calculeaza, declara si plateste TVA 24%?

Daca societatea din Romania detine un Certificat de rezidenta fiscala emis de autoritatile fiscale israeliene, valabil la data platii venitului catre nerezidenti, in conformitate cu Conventia de Evitare a dublei impuneri art. 7 si articolul la care se face referire, venitul platit nerezidentilor nu face obiectul impunerii conform Titlului V din Codul fiscal. Asadar, nu se mai aplica prevederile din Codul fiscal, si nu se mai retine la sursa impozit pe veniturile nerezidentilor.
 
In situatia in care s-a retinut impozit pe venit, desigur, se poate solicita de nerezident restituirea impozitului platit, conform art.118 alin (3) din Cidul fiscal, care prevede:

"(3) in cazul in care s-au facut retineri de impozit ce depasesc cotele din conventiile de evitare a dublei impuneri, respectiv din legislatia Uniunii Europene, suma impozitului retinut in plus poate fi restituita la cererea beneficiarului de venit, respectiv a persoanei nerezidente.
   
Pentru restituirea impozitului retinut in plus din veniturile platite de un rezident roman persoanelor nerezidente, acestea depun o cerere de restituire a impozitului platit in plus la platitorul de venit rezident roman.
   
Cererea de restituire a impozitului va fi depusa de persoana nerezidenta in termenul legal de prescriptie, stabilit prin legislatia statului roman.
   
Restituirea impozitului retinut in plus fata de sarcina fiscala rezultata din aplicarea prevederilor conventiilor de evitare a dublei impuneri, respectiv a legislatiei Uniunii Europene coroborat cu legislatia interna, dupa caz, se efectueaza independent de situatia obligatiilor fiscale ale contribuabilului rezident roman, platitor al venitului catre nerezident, obligat potrivit legii sa faca stopajul la sursa".
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


 
De asemenea, se considera ca societatea nu trebuie sa calculeze si sa plateasca TVA de 24%, (art. 133 alin. (2) lit. g) - nu mai este valabil incepand cu anul 2010, Codul fiscal modificandu-se in acest sens). Oricum, daca este vorba despre o factura primita anterior anului 2010, nici in acest caz nu trebuia sa platiti TVA, in acest caz, aplicandu-se taxarea inversa). Pe legislatia in vigoare in anul 2011 - aplicabile pentru factura dvs. este art. 133 alin (2) din Codul fiscal, conform caruia locul prestarii serviciilor este acolo unde beneficiarul este stabilit, aplicandu-se si in acest caz taxarea inversa: 4426 = 4427 si neefectuand efectiv plata TVA la bugetul de stat.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Studiu de caz: Retinerea la sursa a impozitului pe venit in cazul nerezidentilor":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016