Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Cum gestionam TVA-ul dupa iesirea din sistemul TVA la incasare?

de InfoTva.ro la 03 Mar. 2014 Exclusiv
Tags: tva, inregistrari contabile, plata, deducere, tva la incasare, iesirea din sistemul tva

In cazul unei societati care a iesit din sistemul de TVA la incasare incepand cu februarie 2014, se va stabili cum se va proceda cu TVA-ul perioada urmatoare.


La iesirea din sistemul TVA la incasare, daca in contul 4428 exista TVA nededus sau necolectat, se va proceda in modul urmator:

    TVA necolectat inca se va colecta la momentul incasarii facturii: 4428  =  4427

(art. 134^2, alin. (7), litera b)).


    TVA nededus se va analiza in functie de furnizor:

    daca furnizorul nu aplica TVA la incasare, se va deduce acest TVA : 4426  =  4428
    daca furnizorul aplica TVA la incasare, TVA va ramane in 4428 si va fi dedus abia la momentul platii facturilor prin formula 4426  =  4428.
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!
Asociatiile de proprietari. Contabilitate, fiscalitate si contributii!

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii



(art. 147^1 coroborat cu art. 146)

Incepand din februarie 2014 veti proceda in felul urmator:

- la emiterea facturilor, indiferent de client – daca aplica sau nu TVA la incasare – veti colecta TVA la momentul facturarii (art. 134^2, alin. (1)) : 4111  =   %
                        7XX
                       4427
 
- la inregistrarea facturilor de achizitii:

a) daca furnizorul aplica sistemul TVA la incasare, veti deduce TVA la momentul platii facturilor :        
                        %      =   401
                        3XX
                        6XX
                        4428
Si la momentul platii :  401 = 5121/5311  si concomitent 4426 = 4428.

Conform art. 145, alin. (1^1) :

"(1^1) Dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate de o persoana
impozabila de la o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare conform prevederilor art. 134^2 alin. (3)-(8) este amanat pana la data la care taxa aferenta bunurilor si serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost platita furnizorului/prestatorului sau."

b)daca furnizorul nu aplica sistemul TVA la incasare, veti deduce TVA la momentul primirii facturilor :    
                          %   =    401
                          3XX
                          6XX
                          4426


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Cum gestionam TVA-ul dupa iesirea din sistemul TVA la incasare?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 3 voturi




Comentarii 1 comentarii

Rodica 2014-09-25 11:18:30

buna ziua,
ref tva la incasare

am renuntat la tva la incasare incepand cu data de 01.02.2014
dar am ramas cu tva nededus in contul 44281,deoarece furnizorii nu sunt achitati
dupa cum spuneti as putea sa deduc acest tva dupa iesirea din sistemsi ar fi f.bine

dar am sunat la ANAF si mi-au spus ca desi am iesit din sistemul de tva la incasare , nu pot sa deduc tva
la acesti furnizori care sunt din perioada cand aplicam tva la incasare , decat dupa ce achit

Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016