Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Regim TVA autoturism second-hand. Cum deducem TVA?

de Redactia Infotva.ro la 08 Ian. 2016 Exclusiv
Tags: regim tva, autoturism second-hand, legea 227/2015, factura, tva

In cazul de mai jos, in luna decembrie 2015, societatea a achizitionat un autoturism second-hand (utilizat) de la o societate (dealer auto) din Romania. S-a primit factura pret unitar + TVA si contractul de vanzare-cumparare unde se mentioneaza valoare totala a contractului, alaturi de precizarea ca include TVA la marja. In aceste conditii se poate deduce TVA de pe factura?

Potrivit intelegerii noastre, ati achizitionat o masina second hand din Romania de la un platitor de TVA care a aplicat regimul marjei pentru bunurile second hand. Pentru aceasta achizitie, doriti sa aflati daca puteti deduce TVA.

Potrivit legii 227/2015, Codul Fiscal, se prevad urmatoarele lucruri, in ceea ce priveste regimul TVA aplicabil pentru vanzarile de bunuri pentru care se aplica regimul special second hand:

"Art. 312 - Regimuri speciale pentru bunurile second-hand, opere de arta, obiecte de colectie si antichitati
[...]

(10) Persoanele impozabile nu au dreptul la deducerea taxei datorate sau achitate pentru bunuri care au fost sau urmeaza să fie achizitionate de la persoana impozabila revanzatoare, in masura in care livrarea acestor bunuri de catre persoana impozabila revanzatoare este supusa regimului special.
[...]
(12) Persoana impozabila revanzatoare nu are dreptul sa inscrie taxa aferenta livrarilor de bunuri supuse regimului special, in mod distinct, in facturile emise clientilor."
Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


In concordanta cu cele mentionate mai sus, consideram ca furnizorul a procedat eronat cand a inscris valoarea TVA pe factura, dupa cum ati mentionat dumneavoastra.

In ceea ce priveste intrebarea dumneavoastra, alin. 10 stipuleaza ca societatea dumneavoastra nu are dreptul de a deduce taxa pentru achizitiile de bunuri second hand de la furnizori care aplica regimul special de TVA la marja de profit.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal



Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Regim TVA autoturism second-hand. Cum deducem TVA?":
Rating:

Nota: 3.97 din 5 din 16 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016