Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

TVA pentru activitatea de transport rutier. Cand e obligatorie stabilirea pro-ratei?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 13 Mai. 2014 Exclusiv
Tags: pro-rata, tva, activitatea de transport rutier, cod valid de tva, deducere tva

Se va stabili in ce masura e obligatorie pro-rata pentru o societate comerciale care are ca obiect de activitate transportul rutier de marfuri si care efectueaza transporturi internationale. In unele cazuri, cumparatorul este din Uniunea Europeana si comunica un cod valid de TVA. In acest caz, societatea prestatoare factureaza fara TVA, trecand mentiune de "neimpozabil in Romania" pe factura.




Vom vedea daca in aceste cazuri (cand societatea realizeaza atat venituri impozabile, cat si venituri neimpozabile, din punct de vedere al TVA), societatea are obligatia stabilirii pro-ratei.

Pro-rata se calculeaza numai in situatia in care persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA realizeaza operatiuni scutite fara drept de deducere reglementate prin art. 141 din Codul fiscal. De exemplu, este operatiune scutita fara drept de deducere inchirierea de bunuri imobile reglementata prin art. 141 alin. (2) lit. e) sau vanzarea de terenuri construibile  reglementata prin art. 141 alin. (2) lit. f). Pentru realizarea de operatiuni scutite fara drept de deducere, persoana impozabila nu are drept de deducere  a  sumei TVA deductibile aferente achizitiilor de bunuri si servicii destinate realizarii   operatiunilor respective.

Astfel, operatiunile scutite fara drept de deducere nu trebuie confundate cu operatiunile neimpozabile din punctul de vedere al TVA, fiind operatiuni distincte, asa cum sunt reglementate prin art. 126 alin.   (9) de la lit. a) la e) din Codul fiscal din care rezulta ca operatiunile impozabile pot fi:

    a) operatiuni taxabile, pentru care se aplica cotele prevazute la art. 140;
    b) operatiuni scutite de taxa cu drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa, dar este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii. Aceste  operatiuni sunt cele  prevazute la art. 143 - 144^1;
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii


    c) operatiuni scutite de taxa fara drept de deducere, pentru care nu se datoreaza taxa si nu este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii. Aceste  operatiuni sunt cele  prevazute la art. 141;
    d) importuri si achizitii intracomunitare, scutite de taxa, conform art. 142;
    e) operatiuni prevazute la lit. a) - c), care sunt scutite fara drept de deducere, fiind efectuate de intreprinderile mici care aplica regimul special de scutire prevazut la art. 152, pentru care nu se datoreaza taxa si nu este permisa deducerea taxei datorate sau achitate pentru achizitii.

Din punctul de vedere al TVA,  prestarea intracomunitara de servicii efectuata de catre o persoana impozabila inregistrata in scopuri de TVA in Romania este operatiune neimpozabila in Romania reglementata prin art. 133 alin. (2) din Codul fiscal.

Spre  deosebire de operatiunile scutite fara drept de deducere pentru care nu se permite exercitarea dreptului de deducere, pentru operatiunile neimpozabile este permisa deducerea TVA aferenta  achizitiilor efectuate, necesare realizarii acestora.

In concluzie, pentru realizarea serviciilor de transport intracomunitar de bunuri persoana impozabila isi poate exercita dreptul de deducere a TVA deoarece indeplineste conditia de la art. 145 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal.

 "Orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate utilizarii in folosul urmatoarelor operatiuni:

 ….
    b) operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania;".  Astfel, in situatia prezentata, societatea pe care o reprezentati nu trebuie sa exercite dreptul de deducere pe baza de prorata.


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "TVA pentru activitatea de transport rutier. Cand e obligatorie stabilirea pro-ratei?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016