Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Ajustarea TVA la vanzarea de terenuri. Care e regimul fiscal?

de InfoTva.ro la 17 Iul. 2017 Exclusiv
Tags: ajustare tva, vanzare terenuri, taxare inversa, perioada de ajustare

In analiza de mai jos, avem ca subiect o societate care doreste sa achizitioneze un teren cu taxare inversa. In anul respectiv doreste sa vanda o parte din el. Vom vedea astfel daca pentru terenul vandut trebuie facuta ajustare de TVA, precum si care va fi modul de calcul pentru ajustarea TVA-ului.

Incepand cu data de 1 ianuarie 2016, prin intrarea in vigoare a Legii nr. 227/2015, asistam la extinderea aplicarii mecanismului taxarii inverse si pentru cladirile, partile de cladire si terenurile de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare prin efectul legii sau prin optiune. Daca terenul nu este construibil, livrarea acestuia va avea loc in regim de scutire fara drept de deducere, iar daca este construibil, in regim normal de taxare.
 
Scutirea de TVA se aplica livrarii de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, dar nu se aplica in situatia vanzarii de constructii noi sau parti de constructii noi. Cota de TVA de 5% se utilizeaza doar pentru anumite categorii de locuinte si cu respectarea unor conditii stricte. Potrivit prevederilor din Codul fiscal, cota redusa de 5% se aplica asupra bazei de impozitare pentru livrarea locuintelor ca parte a politicii sociale, inclusiv a terenului pe care sunt construite.
 
Conform prevederilor Art. 292 alin. (2) lit. f) din Codul fiscal, sunt scutite de TVA „livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parri de constructii noi sau de terenuri construibile (…)".
 
In intelesul prevederilor mentionate anterior, conform aceluiași articol, terenul construibil reprezinta „orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, conform legislatiei in vigoare".
Incepand cu 1 ianuarie 2016 intra in perimetrul operatiunilor pentru care se aplică taxarea inversa „(...), constructiile, partile de constructie si terenurile de orice fel, pentru a caror livrare se aplica regimul de taxare prin efectul legii sau prin optiune",conform Art. 331 alin. (2) lit. g) din Codul fiscal.
 
Ajustarea TVA deductibila,se efectueaza tinand cont de  prevederile  Art.305 alin. (2)- (5) din Legea nr.227/2015 privind Codul fiscal.
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

 
In situatia in care un bun de capital al carui drept de deducere a fost integral sau partial limitat face obiectul oricarei operatiuni pentru care taxa este deductibila. In cazul unei livrari de bunuri, valoarea suplimentara a taxei de dedus se limiteaza la valoarea taxei colectate pentru livrarea bunului respectiv. 
 
Ajustarea se efectueaza in perioada fiscala in care intervine evenimentul care genereaza ajustarea si se realizeaza pentru toata taxa aferenta perioadei ramase din perioada de ajustare.
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gabriela Ilicea - Economist si expert contabil
 
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Ajustarea TVA la vanzarea de terenuri. Care e regimul fiscal?":
Rating:

Nota: 3.33 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016