Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Ajustarea dreptului de deducere a TVA la bunuri de capital. Cum procedam?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 15 Iul. 2013 Exclusiv
Tags: tva, deducere, bunuir de capital, pro-rata, ajustare tva

Analizam mai jos cazul unei societati platitoare de TVA care in 2003 achizitioneaza de la persoana fizica o cladire in valoare de 13.280 lei. In perioada 2006-2010 modernizeaza cladirea in valoare de 151.034 lei (facturi emise cu TVA). Pentru TVA de recuperat rezultat din facturile pentru modernizare societatea a fost controlata de administratia financiara. Se ramburseaza TVA.

In 2013, societa intentioneaza sa vanda cladirea in regim de scutire de TVA. Vom stabili daca pentru TVA dedus pentru modernizare trebuie sa faca regularizare TVA in favoarea statului si daca, in conditiile in care vanzarea este o operatiune scutita fara drept de deducere, se va calcula pro-rata.


Solutia consultantului:

Cladirea poate fi vanduta prin aplicarea regimului de scutire fara drept de deducere conform prevederilor art. 141 alin. (2) lit. f), dar vanzatorul este obligat sa efectueze ajustarea sumei TVA deduse pe parcursul efectuarii lucrarilor de modernizare a cladirii respective. Situatia prezentata de dvs. se incadreaza in prevederile art. 161 alin. (11) din Codul fiscal.

"In situatia in care o constructie sau o parte din aceasta, terenul pe care este situata sau orice alt teren care nu este construibil, construite, achizitionate, transformate sau modernizate inainte de data aderarii, sunt transformate sau modernizate dupa data aderarii, iar valoarea fiecarei transformari sau modernizari efectuate dupa data aderarii depaseste 20% din valoarea constructiei, exclusiv valoarea terenului, dupa transformare sau modernizare, persoana impozabila, care a avut dreptul la deducerea integrala sau partiala a taxei aferente, nu opteaza pentru taxarea operatiunilor prevazute la art. 141 alin. (2) lit. f), la sau dupa data aderarii, va ajusta taxa dedusa inainte si dupa data aderarii, conform art. 149.".

Obligatia de ajustare a sumei TVA este reglementat prin normele de aplicare ale acestui articol la pct. 83 alin. (6) "Pentru aplicarea art. 161 alin. (11) din Codul fiscal, persoanele impozabile au obligatia sa ajusteze taxa dedusa conform art. 149 din Codul fiscal, pentru modernizarile sau transformarile incepute inainte de data aderarii si finalizate dupa data aderarii sau incepute si finalizate dupa data aderarii, care depasesc 20% din valoarea bunului imobil sau a unei parti a acestuia, exclusiv valoarea terenului, dupa transformare sau modernizare. Ajustarea efectuata conform art. 149 din Codul fiscal difera de ajustarea prevazuta la alin. (5) prin perioada de ajustare, care este de 20 de ani, fata de 5 ani.
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii


Pentru taxa dedusa aferenta bunului imobil, modernizarilor sau transformarilor efectuate inainte de data aderarii si modernizarilor sau transformarilor incepute inainte de data aderarii si finalizate dupa data aderarii, care nu depasesc 20% din valoarea bunului imobil sau a unei parti a acestuia, exclusiv valoarea terenului, dupa transformare sau modernizare, ajustarea se efectueaza potrivit prevederilor alin. (5).".

Tratamentul fiscal al vanzarii de constructii vechi este prezentat si in circulara M.F.P. nr. 52657-13.09.07 care se regaseste pe site www.mfinante.ro, sectiunea InfoTVA.

In alta ordine de idei, trebuie sa aveti in vedere faptul ca se exclude din calculul pro-rata valoarea livrarilor de bunuri de capital utilizate pentru desfasurarea activitatii economice, aspect reglementat in mod expres prin art. 147 alin. (7) "Se exclud din calculul pro-rata urmatoarele: a) valoarea oricarei livrari de bunuri de capital care au fost utilizate de persoana impozabila in activitatea sa economica;".


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Ajustarea dreptului de deducere a TVA la bunuri de capital. Cum procedam?":
Rating:

Nota: 4.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016