Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Conditii in care contravaloarea bunurilor nu se mai include in venitul brut

de InfoTva.ro la 29 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: formulare impozite, codul fiscal, radiere pfa, registrul inventar, instrainare

In randurile urmatoare, vom stabili care este interpretarea legala a art. 48, alin 2, lit c) privind castigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, exclusiv contravaloarea bunurilor ramase dupa incetarea definitiva a activitatii. Vom vedea daca incepand din anul 2013, in cazul PFA, contravaloarea bunurilor ramase dupa radiere nu se mai include in venitul brut si nu se mai consiera o instrainare.




Solutia consultantului:

Art. 48 alin. (2) litera c) din Codul fiscal valabil incepind cu anul 2012 prevede:

"(2) Venitul brut cuprinde:


c) castigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, exclusiv contravaloarea bunurilor ramase dupa incetarea definitiva a activitatii;"
 
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii



Punctul 36 alineatul al treilea din normele in vogoare in 2013date in aplicarea art. 48 prevede:

"In venitul brut al afacerii se include si suma reprezentand contravaloarea bunurilor si drepturilor din patrimoniul afacerii care trec pe parcursul exercitarii activitatii si la incetarea definitiva a acesteia in patrimoniul personal al contribuabilului, operatiune considerata din punct de vedere fiscal o instrainare. Evaluarea acestora se face la preturile practicate pe piata sau stabilite prin expertiza tehnica."
 
Art. 48 alin. (2) litera c) din codul fiscal valabil pina in anul 2011, inclusiv, prevede:

"(2) Venitul brut cuprinde:

c) cistigurile din transferul activelor din patrimoniul afacerii, utilizate intr-o activitate independenta, inclusiv contravaloarea bunurilor ramase dupa incetarea definitiva a activitatii, cu excepţia reorganizarilor, cind se pastreaza destinaţia bunurilor".
 

In normele aferente, la punctul 36 alineatul al patrulea se arata:

"In cazul in care bunurile si drepturile din patrimoniul afacerii trec în patrimoniul personal al contribuabilului, din punct de vedere fiscal se considera o instrinare, suma reprezentind contravaloarea acestora incluzindu-se in venitul brut al afacerii si evaluarea se face la preturile practicate pe piata sau stabilite prin expertiza tehnica."
 
Din cele prezentate, rezulta urmatoarele:

- pina in anul 2012 (cind a survenit inlocuirea cuvintului "inclusiv" cu "exclusiv", in cadrul literei c) al art. 48 alin. 2 din codul fisca)l, exista o inadvertenta intre prevederile codului fiscal
si cele ale normelor aferente.

Din codul fiscal se intelegea faptul ca in venitul brut se includ bunurile ramase dupa incetarea definitiva a activitatii la valoarea lor de inregistrare in Registrul Inventar ("inclusiv contravaloarea bunurilor ..." ), or, in norme, se prevedea faptul ca bunurile respective, ramase dupa incetarea activitatii, se includ in venitul brut nu la valorea contabila, ci la pretul pietei sau la o valoarea determinata de un expert.

Pretul pietei sau valoarea stabilta de un expert tehnic, la momentul incetarii activitatii, al bunurilor ramase si care trec in patrimoniul titularului poate sa fie mai mare sau mai mic decit valoarea de inregistrare in Registrul Inventar.

- prin modificarea respectiva, s-a pus de acord prevederea din cod cu cea din norme, in sensul ca valoarea bunurilor ramase in PFA la data radierii, care se va impozita prin includerea in venitul brut, este o valoare stabilita pe baza pretului pietei sau de un expert tehnic si nu valoarea de inregistrare in Registrul Inventar.
 
Asadar, la incetarea activitatii (radierii), bunurile ramase in PFA si nevalorificate (nevindute) se includ in venitul brut la o valoare determinata pe baza pretului pietei sau de un expert.

Includerea in venitul brut se face completind sumele respective in declaratia 200, depusa pentru anul in care are loc radierea, pina la data de 25 mai a anului urmator (aceasta declaratie se depune chiar daca PFA-ul este radiat).

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Conditii in care contravaloarea bunurilor nu se mai include in venitul brut":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016