Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Emitere factura in numele furnizorului. Cum se aplica in mod corect masurile de simplificare?

de Redactia Infotva.ro

de Redactia Infotva.ro la 21 Dec. 2015 Exclusiv
Tags: factura, furnizor, facturare, taxare inversa, codul fiscal, taxa dedusa

In cazul de mai jos, beneficiarul emite o factura in numele furnizorului conform art. 155 alin. (17) din Codul fiscal fara a indeplini conditia mentionata in normele de aplicare privind incheierea unui acord prealabil prin care sa se prevada aceasta procedura de facturare. In cazul aplicarii masurilor de simplificare privind taxarea inversa pentru tranzactie stabilim ce riscuri poate intampina beneficiarul din punct de vedere al TVA, beneficiarul inregistrand taxa pentru bunurile achizitionate prin formula contabila 4426 = 4427. Vom stabili si daca este posibil ca organul fiscal sa considere taxa dedusa 4426 ca nedeductibila, iar beneficiarul sa fie pasibil de a plati TVA colectata din contul 4427.

Asa cum ati precizat si dvs., este posibil ca, in eventualitatea unei inspectii fiscale privind TVA,  organul de control sa anuleze dreptul de deducere a sumei TVA deductibile din formula contabila 4426 = 4427, considerand ca nu este indeplinita conditia de la art. 146 alin. (1) lit. a) din Codul fiscal si pct. 46 din normele de aplicare ale acestui articol.

 "(1) Pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, persoana impozabila trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:

 a) pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155, precum si dovada platii in cazul achizitiilor efectuate de catre persoanele impozabile care aplica sistemul TVA la incasare, respectiv de catre persoanele impozabile care achizitioneaza bunuri/servicii de la persoane impozabile in perioada in care aplica sistemul TVA la incasare;”

Astfel, in lipsa unui acord prealabil intre furnizor si cumparator, incheiat anterior efectuarii achizitiei de bunuri, dar si in lipsa dovezii transmiterii facturii astfel emise, factura emisa in numele furnizorului nu este luata in considerare de catre organul de inspectie fiscala deoarece nu sunt indeplinite prevederile art. 155 alin. (17) coroborate cu prevederile pct. 73 din  normele  metodologice de aplicare ale acestui articol

"(1) Potrivit prevederilor art. 155 alin. (17) din Codul fiscal, factura se poate intocmi de catre cumparatorul unui bun sau serviciu in urmatoarele conditii:

a) partile sa incheie un acord prealabil prin care sa se prevada aceasta procedura de facturare. Acord prealabil inseamna un acord incheiat inainte de inceperea emiterii de facturi de catre client in numele si in contul furnizorului/prestatorului;
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari
Ghid GDPR pentru asociatiile de proprietari

Vezi detalii

Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor
Ghidul practic al contabilului din domeniul constructiilor

Vezi detalii

Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor
Planul de Conturi General. Functiunea si corespondenta conturilor

Vezi detalii



b) sa existe o procedura de acceptare a fiecarei facturi. Procedura de acceptare poate fi explicita sau implicita si poate fi convenita si descrisa prin acordul prealabil ori poate fi reprezentata de primirea si prelucrarea facturii;

c) factura sa fie emisa in numele si in contul furnizorului/prestatorului de catre cumparator si trimisa furnizorului/prestatorului;

d) factura sa cuprinda elementele prevazute la art. 155 alin. (19) sau (20) din Codul fiscal;

e) factura sa fie inregistrata in jurnalul de vanzari de catre furnizor/prestator, daca este inregistrat in Romania conform art. 153 din Codul fiscal.

(2) Termenii si conditiile acordului prealabil si ale procedurilor de acceptare pentru fiecare factura se stabilesc de catre furnizor/prestator si client. La cererea organului de control, partile trebuie sa fie in masura sa demonstreze existenta acordului prealabil."

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Georgeta Serban Matei - Consultant fiscal si expert contabil


Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Emitere factura in numele furnizorului. Cum se aplica in mod corect masurile de simplificare?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 3 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016