Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Firma cu TVA la incasare. Cum se deduce TVA-ul din facturi?

de InfoTva.ro la 02 Mai. 2018
Tags: tva, cod fiscal, factura de servicii, taxe

In analiza de mai jos, in cazul unei companii inregistrate ca platitoare de TVA la incasare, vom vedea cum se deduce TVA-ul din facturi.

Iata raspunsul specialistului!

Potrivit art. 297 alin. (3) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal:

"Dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate de o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare conform prevederilor art. 282 alin. (3) - (8) este amanat pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor si serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost platita furnizorului/prestatorului sau, chiar daca o parte din operatiunile realizate de persoana impozabila sunt excluse de la aplicarea sistemului TVA la incasare conform art. 282 alin. (6). Aceste prevederi nu se aplica pentru achizitiile intracomunitare de bunuri, pentru importuri, pentru achizitiile de bunuri/servicii pentru care se aplica taxare inversa potrivit prevederilor art. 307 alin. (2) - (6), art. 313 alin. (10) sau art. 331."

Conform pct. 67 alin. (8) din Normele Metodologice date in aplicarea art. 297 alin. (3) din Codul fiscal:

"Prevederile art. 297 alin. (2) si (3) din Codul fiscal referitoare la amanarea dreptului de deducere pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor/serviciilor este platita furnizorului/prestatorului se aplica numai pentru taxa care ar fi deductibila potrivit prevederilor art. 297 alin. (4) - (6), art. 298, 300 si 301 din Codul fiscal. Persoanele impozabile care se afla in situatiile prevazute la art. 297 alin. (2) si (3) din Codul fiscal si achizitioneaza bunuri/servicii pentru care taxa nu este deductibila conform art. 297 alin. (4) - (7), art. 298 si 300 din Codul fiscal nu vor reflecta ca taxa neexigibila taxa nedeductibila, indiferent daca taxa aferenta este sau nu achitata."

Din aceste prevederi legale, rezulta ca persoanele impozabile care aplica sistemul de TVA la incasare nu vor deduce TVA aferenta achizitiilor efectuate decat in momentul platii taxei pentru bunurile sau serviciile care i-au fost livrate, indiferent daca furnizorii respective aplica sau nu aplica sistemul TVA la incasare. 
Impozitarea dividendelor in 2018
Impozitarea dividendelor in 2018

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii


Daca achizitioneaza bunuri sau servicii pentru care taxa nu este deductibila (nu indeplineste conditiile de deductibilitate prevazute la art. 297 alin. (4)-(7), 298 si 300 din Codul fiscal), taxa nedeductibila nu va fi reflectata in contabilitate ca taxa neexigibila, indiferent daca este sau nu achitata.

Raspuns oferit pentru www.portalcodulfiscal.ro de Ionut Jinga, consultant fiscal.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Firma cu TVA la incasare. Cum se deduce TVA-ul din facturi?":
Rating:

Nota: 4.78 din 5 din 9 voturi




Comentarii 2 comentarii

Stavaru Rodica 2018-05-23 10:23:11

Buna ziua,
Sant platitor de TVA la incasare, am primit o factura de cherestea cu taxare inversa, eu ca cumpararor va trebui sa platesc TVA-ul de 19%?
Multumesc!

Matoescu Luiza 2018-05-03 11:23:10

f bun articol.tva

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016