Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Mentiune data platii factura in jurnalul pentru cumparari | TVA la incasare

de InfoTva.ro la 15 Feb. 2013 Exclusiv
Tags: decontul de tva, deducerea tva, sistemul tva la incasare, jurnal cumparari, data platii

Vom stabili mai jos in ce masura un SRL care nu aplica sistemul de TVA la incasare, dar care face achizitii de la societati care aplica acest sistem, trebuie sa mentioneze in jurnalul pentru cumparari numarul si data documentului de plata.


Data la care se poate exercita deducerea TVA de la un furnizor, in cazul dumneavoastra este urmatoarea:

a) data emiterii facturii, cand achizitiile sunt de la alte persoane impozabile ce nu aplica sistemul de TVA la incasare, conform art. 145 alin. (1) din Codul fiscal;

b) data platii facturii (bunurilor livrate/serviciilor prestate), cand achizitiile sunt de la persoane impozabile ce aplica sistemul de TVA la incasare, conform art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal .

Asadar, desi societatea dumneavoastra nu aplica sistemul de TVA la incasare, cand se efectueaza achizitii de bunuri si servicii de la persoane ce aplica acest sistem, deducerea este amanata pana la data platii facturii.
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


In concluzie, este obligatoriu de mentionat in Jurnalul de cumparari data platii intrucat aceasta este conditia pentru deducerea TVA, in perioada fiscala respectiva si pentru completarea corecta a decontului de TVA.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Mentiune data platii factura in jurnalul pentru cumparari | TVA la incasare":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016