Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Prestatare servicii IT pentru client non-UE. Obligatii TVA si impozit pe venit

de InfoTva.ro la 05 Iun. 2019 Exclusiv
Tags: servicii it, obligatii tva, impozit pe venit, codul fiscal

In studiul de caz prezentat astazi vom specialistul nostru va raspunde intrebarilor formulate de unul dintre cititorii nostri: "O societate cu rezidenta in Romania, neplatitoare de TVA, factureaza in Japonia servicii IT. Ce obligatii are in sfera TVA si a impozitului pe venit?"

Raspunsul specialistului


In calitate de prestator de servicii care se afla in regimul special de scutire reglementat prin art. 310 "Regimul special de scutire pentru intreprinderile mici "din Codul fiscal, prestatorul din Romania nu are obligatii de inregistrare in scopuri de TVA, nici in regim normal, conform prevederilor art. 316, dar nici in regim special, conform prevederilor art. 317. Obligatia de inregistrare in scopuri de TVA va interveni  la depasirea cifrei de afaceri de 300.000 lei/an formata din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile. 
 
Serviciile IT se incadreaza in categoria servciilor electronice, asa cum sunt definite prin art. a alin. (1) pct. 28 din Codul fiscal  "28. serviciile furnizate pe cale electronica includ, in special, serviciile prevazute in Anexa II a Directivei 112 si la art. 7 alin. (1) din Regulamentul de punere in aplicare (UE) nr. 282/2011 al Consiliului din 15 martie 2011 de stabilire a masurilor de punere in aplicare a Directivei 2006/112/CE privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata, cu modificarile si completarile ulterioare;"
 
In relatia cu un partener stabilit in afara teritoriului Romaniei, serviciile electronice sunt neimpozabile in Romania deoarece locul prestarii se considera a fi locul unde este stabilit beneficiarul, chiar daca, serviciile sunt prestate efectiv la sediul activitatii economice din Romania a prestatorului din Romania. Practic, sunt aplicabile prevederile regulii generale de taxare de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal.  In factura emisa, prestatorul din Romania, inscrie doua mentiuni cu privire la baza legala a operatiunii, respectiv Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal:
- art. 310 alin. (1);
- neimpozabil in RO, art. 278 alin. (1). 
 
Pentru serviciile astfel facturate, prestatorul din Romania trebuie sa organizeze doar jurnalul pentru vanzari, astfel incat sa determine momentul de la care intervine obligatia inregistrarii in regim normal conform prevederior art. 316 alin. (1) lit. b) din Codul fiscal "(1) Persoana impozabila care are sediul activitatii economice in Romania si realizeaza sau intentioneaza sa realizeze o activitate economica ce implica operatiuni taxabile, scutite de taxa pe valoarea adaugata cu drept de deducere si/sau operatiuni rezultate din activitati economice pentru care locul livrarii/prestarii se considera ca fiind in strainatate, daca taxa ar fi deductibila, in cazul in care aceste operatiuni ar fi fost realizate in Romania conform art. 297 alin. (4) lit. b) si d), trebuie sa solicite inregistrarea in scopuri de TVA la organul fiscal competent, dupa cum urmeaza: ....... b) daca in cursul unui an calendaristic atinge sau depaseste plafonul de scutire prevazut la art. 310 alin. (1), in termen de 10 zile de la sfarsitul lunii in care a atins sau a depasit acest plafon;"
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

 
In ceea ce priveste impozitul pe venituri persoane juridice nerezidente, prestatorul din Romania trebuie sa puna la dispozitia beneficiarului de servicii din Japonia certificatul de rezidenta fiscala din Romania pentru a evita retinerea la sursa a impozitului de catre platitorul de venit. In relatia cu un partener din Japonia sunt aplicabile prevederile Decretului nr.  213 din 5 iulie 1976 pentru ratificarea Conventiei dintre Republica Socialista Romania si Japonia pentru evitarea dublei impuneri cu privire la impozitele pe venit, semnata la Tokio la 12 februarie 1976. 
 
Raspuns oferit de specialistii Portal Codul Fiscal, un proiect de consultanta specializata marca Rentrop&Straton.
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Prestatare servicii IT pentru client non-UE. Obligatii TVA si impozit pe venit":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 4 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016