Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Studiu de caz: Poate fi dedus TVA-ul aferent unei finantari prin Programul de cooperare Romano-Elvetian?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 24 Mar. 2015 Exclusiv
Tags: eligibilitate cheltuialia, tva, finantare, cooperare, ong, deducere tva, rambursare

In cazul de mai jos, stabilim daca poate fi rambursat de la bugetul de stat TVA-ul aferent cheltuielilor eligibile, efectuate de un ONG, finantate prin Programul de cooperare Romano - Elvetian (organismul Elvetian este reprezentat de catre Fundatia pentru Dezvoltarea Societatii Civile).


In speta de mai sus, un ONG este beneficiarul unei finantari prin Programul de cooperare Romano-Elvetian. ONG-ul nu este persoana impozabila din punct de vedere TVA.
 
Cadrul legal prvind eligibilitatea cheltuielilor efectuate de beneficiari in cadrul operatiunilor finantate prin programe operationale, sub Obiectivul Convergenta este redat de HG 759/2007, cu modificarile si complatarile in vigoare.
 
Prin HG 1135/2011, se completeaza H.G. 759/2007 cu art.11^1, care la alin.(1) si (2) preede ca cheltuiala cu taxa pe valoarea adaugata nedeductibila, potrivit legii, este eligibila pentru toate programele operationale finantate din instrumente structurale, cu conditia ca aceasta cheltuiala sa fie aferenta unor cheltuieli eligibile efectuate in cadrul proiectelor finantate din instrumente structurale.
 
Beneficiarii au obligatia depunerii, ca anexa a fiecarei cereri de rambursare, a unei declaratii pe ppropria raspndere privind nedeductibilitatea taxei pe valoarea adaugata aferenta cheltuielilor cuprinse in cererea de rambursare, certificate de organul fiscal competent, conform alin. (3) si alin.(4).
 
Cererea de rambursare se va depune conform prevederilor O ANAF 33/2012 pentru pentru aprobarea Procedurii de certificare a declaratiei privind nedeductibilitatea TVA aferente cheltuielilor cuprinse in cererea de rambursare, precum si a modelului si continutului formularului „Certificat privind nedeductibilitatea TVA aferente cheltuielilor cuprinse in cererea de rambursare“.
 
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri
PFA: Contributii, taxe, impozite, deduceri

Vezi detalii

Asociatiile de Proprietari in 2020
Asociatiile de Proprietari in 2020

Vezi detalii

Declaratia Unica 2020
Declaratia Unica 2020

Vezi detalii


Asadar, daca Programul de cooperare Romano-Elvetian este un program operational finantat din instrumente structurale, asa cum prevede HG 759/2007, modificata si completata de HG 1135/2011, ONG-ul va putea depune cerere de rambursare a TVA-ului nededus, aferent cheltuielilor eligibile efectuate in cadrul proiectului.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu, economist si expert contabil

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Studiu de caz: Poate fi dedus TVA-ul aferent unei finantari prin Programul de cooperare Romano-Elvetian?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016