Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Studiu de caz:Sediu social in apartament de bloc. Cum procedam cu cheltuielile?

de Infotva.ro la 15 Ian. 2009
Tags: tva, cod fiscal, contract de inchiriere, calcul tva

Sediul social al unitatii dumneavoastra se afla in apartamentul proprietate personala al unei persoane fizice. Contractul de inchiriere nu este incheiat pentru intreaga suprafata a apartamentului, ci ...

Sediul social al unitatii dumneavoastra se afla in apartamentul proprietate personala al unei persoane fizice. Contractul de inchiriere nu este incheiat pentru intreaga suprafata a apartamentului, ci numai pentru o portiune din acesta.

Cheltuielile de functionare si intretinere sunt considerate cheltuieli deductibile? Se poate deduce taxa pe valoarea adaugata din facturile de utilitati eliberate pe numele proprietarului? Cum se inregistreaza in contabilitate aceste cheltuieli?

Din punct de vedere fiscal:

● In ceea ce priveste impozitul pe profit, sunt considerate cheltuieli deductibile, cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii aferente unui sediu aflat in locuinta proprietate personala a unei persoane fizice, folosita si in scop personal.

Deductibilitatea acestor cheltuieli se calculeaza in limita corespunzatoare suprafetelor puse la dispozitia societatii in baza contractelor incheiate intre parti.

In acest sens, cheltuielile de functionare, intretinere si reparatii aferente sediului aflat in locuinta proprietate a unei persoane fizice sunt deductibile in limita determinata pe baza raportului dintre suprafata pusa la dispozitie contribuabilului, mentionata in contractul incheiat intre parti, si suprafata totala a locuintei.

● In ceea ce priveste tva, ca principiu, orice persoana impozabila are dreptul sa deduca taxa aferenta achizitiilor, daca acestea sunt destinate obtinerii de operatiuni taxabile.

Insa, pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei trebuie sa detinem o factura care sa cuprinda informatiile prevazute la art. 155 alin. (5) din Codul fiscal. Intrucat aceasta conditie nu poate fi indeplinita, la calcul tva, deoarece persoana fizica, nefiind inregistrata in scopuri de TVA, nu ne poate emite factura cu TVA, nu ne putem exercita dreptul de deducere a taxei din facturile de utilitati eliberate pe numele proprietarului, persoana fizica.

Din punct de vedere contabil:

● inregistrarea cheltuielilor cu intretinerea, chiria, energia platita proprietarului:

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale
Examenul de consultant fiscal 2018. Grile si temeiuri legale

Vezi detalii

                        %                        =                        5311 
                       605                                           „Casa in lei“
           „Cheltuieli privind
             energia si apa“
                       611
      „Cheltuieli cu intretinerea si
                   reparatiile“
                      612
   „Cheltuieli cu redeventele, locatiile
           de gestiune si chiriile“

Concluzie
Cheltuielile de intretinere si functionare aferente unui sediu aflat in locuinta proprietate personala a unei persoane fizice sunt deductibile la calculul profitului impozabil.

Din punctul de vedere al tva nu ne putem deduce taxa din facturile eliberate pe numele persoanei fizice.

Acte normative aplicabile:
Art. 21 alin. (3) lit. m) si art. 146 alin. (1) litera a) din Codul fiscal Pct. 37 la Titlul II Impozitul pe profit din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal .( Articol preluat din Newsletter-ul Taxe si Impozite Actual nr. 25 decembrie/2008

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Studiu de caz:Sediu social in apartament de bloc. Cum procedam cu cheltuielile?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 3 comentarii

Ada 2011-12-19 19:23:19

Deci, se pot deduce cheltuielile cu energia electrica in proportie de 1/4 de exemplu din factura de curent primita de proprietarul imobilului pe numele lui?

2009-01-19 18:36:07

Nu este nici o discriminare. Diferenta apare din cauza existentei sau nu a facturilor pe numele firmei. Daca propietarul persoana fizica ar putea emite facturi nu ar fi nici o diferenta intre cele 2 cazuri. Fapt precizat si in continutul articolului.

2009-01-16 14:47:28

Si unde este tratamentul egal al contribuabilului in fata legii?

Deci daca apartamentul personal este cumparat de firma, se presupune o actiune de eludare a legii!

Daca insa in mod natural o firma fiinteaza intr-un apartament si profilul de activitate este acelasi din punst de vedere legal la acelasi utilitati cumparate rezultatele financiare sint diferite ca urmare a tratamentului DISCRIMINATORIU promovat prin LEGE.

Cine si ce trebuie sa faca ca asemenea inadvertente sa inceteze?

NU SUNT SINGURELE!

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016