Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Exigibilitatea TVA pentru factura avans emisa de un furnizor intracomunitar. Cum declaram?

de InfoTva.ro la 24 Aug. 2018 Exclusiv
Tags: tva, factura avans, exigibilitate tva, decont tva, formular 300, formular 390

In randurile urmatoare, analizam cazul unei societati platitoare de TVA conform art. 153 alin. (1), inregistrata in ROI, care plateste un avans pentru o achizitie intracomunitara unei firme din Germania care nu are cod valid de TVA in luna platii avansului (octombrie) si aceasta emite factura de avans.

In luna urmatoare (noiembrie), firma din Germania trimite marfa in Romania si emite factura cu cod valid de TVA. Totodata emite si factura de storno avans. Vom stabili daca se declara factura de avans in Declaratia 390 a lunii octombrie si daca se face plata TVA.

Exigibilitatea TVA este determinata de data facturii emise de catre furnizorul din UE, chiar daca bunurile respective sunt puse in libera circulatie pe teritoriul comunitar in luna noiembrie 2014.

In acest sens, conform prevederilor de la  art. 135 alin. (2) "Faptul generator si exigibilitatea pentru achizitii intracomunitare de bunuri" exigibilitatea taxei intervine:

- fie la data emiterii facturii prevazute in legislatia altui stat membru la articolul echivalent articolului 155 alin. (14) din Codul fiscal;
- fie la data emiterii autofacturii prevazute la art. 155 alin. (8);
- fie in cea de-a 15-a zi a lunii urmatoare celei in care a intervenit faptul generator, daca nu a fost emisa nicio factura/autofactura pana la data respectiva.

Aceste prevederi trebuie coroborate cu cele din normele metodologice de aplicare ale acestui articol, la pct. 17 alin. (1) si (2) din care rezulta urmatoarele aspecte fiscale:
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii



- faptul generator in cazul unei livrari intracomunitare de bunuri si faptul generator in cazul unei achizitii intracomunitare de bunuri din UE  opteaza pentru emiterea facturii anterior faptului generator de taxa pentru livrarea intracomunitara de bunuri efectuata in conditiile art. 143 alin. (2) din Codul fiscal, inclusiv in cazul incasarii de avansuri, exigibilitatea taxei aferente achizitiei intracomunitare la beneficiar intervine la data emiterii facturii, conform art. 135 alin. (2) din Codul fiscal.

In concluzie, daca societatea este  inregistrata in scopuri de TVA potrivit art. 153 din Codul fiscal, trebuie sa inregistreze factura de avans emisa de furnizorul intracomunitar in contabilitate si sa aplice masura taxarii inverse (4426 = 4427).

Astfel, valoarea avansului  facturat de furnizorul intracomunitar in oct 2013 se raporteaza cel mai tarziu in data de 25 noiembrie 2013 prin:

- decontul de TVA cod 300 completat pentru luna octombrie 2013 la randul 5 si 18, cu  report la randul 5.1 si 18.1;
- declaratia recapitulativa cod 390 VIES completata pentru luna octombrie 2013 cu simbolul A.

Numai in cazul in care societatea nu este inregistrata in scopuri normale de TVA potrivit art. 153 din Codul fiscal, ci numai in scopuri speciale de TVA conform art. 153^1 din Codul fiscal
are obligatia platii TVA si pentru avansul facturat de furnizorul intracomunitar pe baza formularului 301 "Decont special de TVA".

Asadar, in acest caz, societatea va raporta achizitiile intracomunitare taxabile prin Formularul 301 "Decont special de TVA" (inclusiv factura de avans) si in formularul 390 VIES "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare" cu cod A, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care ia nastere exigibilitatea TVA. Tot pana la acest termen va face plata TVA.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Exigibilitatea TVA pentru factura avans emisa de un furnizor intracomunitar. Cum declaram?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016