Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Facturare avans. Se pot emite fara sa se incaseze avansul la momentul emiterii?

de InfoTva.ro la 03 Iun. 2016 Exclusiv
Tags: factura avans, codul fiscal, impozit pe profit, implicatii fiscale, avansuri, factura storno

In randurile de mai jos, stabilim daca se pot emite facturi de avans fara sa se incaseze avansul la momentul emiterii facturii urmand ca acest avans sa fie incasat ulterior sau in anumite situatii factura de avans sa fie stornata. Vom vedea care sunt implicatiile fiscale d.p.d.v. al impozitului pe profit si TVA-ului pentru furnizor, respectiv pentru client.

Avansurile nu implica venituri sau cheltuieli, deci nu au incidenta asupra impozitului pe profit. Avansurile sunt purtatoare de tva. Furnizorul emite facturi de avans cu tva si colecteaza taxa, iar clientul deduce taxa, cu respectarea conditiilor de incasare/plata in cazul in care societatea respectiva aplica tva la incasare.

Potrivit art. 282 alin. (2) cu normele metodologice, exigibilitatea tva intervine la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator, inclusiv in situatia in care sunt emise facturi pentru avansuri inainte de incasarea acestora. Deci este permisa facturarea avansurilor inainte de incasarea lor.

Se poate emite o factura storno de avans deoarece, potrivit art. 287 lit. a), baza de impozitare se reduce in cazul desfiintarii totale sau partiale a contractului pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, inainte de efectuarea acestora, dar pentru care au fost emise facturi in avans. In acest scop furnizorii/prestatorii trebuie sa emita facturi cu valorile inscrise cu semnul minus.

Cod fiscal
"ART. 282 - Exigibilitatea pentru livrari de bunuri si prestari de servicii

(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii

GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii


a) la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator;

Norme metodologice: 25. (1) Prevederile art. 282 alin. (2) lit. a) din Codul fiscal se aplica in situatia in care facturile totale ori partiale pentru o livrare de bunuri sau o prestare de servicii au fost emise inaintea faptului generator de taxa si includ si situatia in care sunt emise facturi pentru avansuri inainte de incasarea acestora."

Cod fiscal

"ART. 287 - Ajustarea bazei de impozitare

Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:  

a) in cazul desfiintarii totale sau partiale a contractului pentru livrarea de bunuri sau prestarea de servicii, inainte de efectuarea acestora, dar pentru care au fost emise facturi in avans.

Norme metodologice: 32. (1) In situatiile prevazute la art. 287 din Codul fiscal, furnizorii de bunuri si/sau prestatorii de servicii isi ajusteaza baza impozabila a taxei dupa efectuarea livrarii/prestarii sau dupa facturarea livrarii/prestarii, chiar daca livrarea/prestarea nu a fost efectuata, dar evenimentele prevazute la art. 287 din Codul fiscal intervin ulterior facturarii si inregistrarii taxei in evidentele persoanei impozabile. In acest scop furnizorii/prestatorii trebuie sa emita facturi cu valorile inscrise cu semnul minus cand baza de impozitare se reduce..."

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Olguta Crevelescu - Expert Contabil
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Facturare avans. Se pot emite fara sa se incaseze avansul la momentul emiterii?":
Rating:

Nota: 3.5 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016