Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Refacturare cheltuieli. Ce cota de TVA e corecta la facturare?

de Redactia Infotva.ro la 08 Feb. 2016 Exclusiv
Tags: refacturare cheltuieli, factura utilitati, codul fiscal, cota tva, ianuarie 2016

In cazul urmator, se primeste de la un furnizor factura de utilitati. Serviciile sunt aferente lunii decembrie 2015. Factura este emisa in luna ianuarie 2016 cu TVA 20%. A fost aplicat pct. 8 art. 21. Vom stabili mai jos daca s-a procedat corect.

In sensul art. 271 alin. (2) din Codul fiscal, cand pentru aceeasi prestare de servicii intervin mai multe persoane impozabile care actioneaza in nume propriu, prin tranzactii succesive, indiferent de natura contractului, se considera ca fiecare persoana este cumparator si revanzator, respectiv a primit si a prestat in nume propriu serviciul respectiv. Fiecare tranzactie se considera o prestare separata si se impoziteaza distinct, chiar daca serviciul respectiv este prestat direct catre beneficiarul final.

Prevederile de mai sus se aplica sub denumirea de structura de comisionar in cazurile prevazute la pct. 31 alin. (4) din Normele Metodologice date in aplicarea art. 286 din Codul Fiscal.

Punctul 31 alin. (4) din Normele Metodologice precizeaza ca, in cazul refacturarii de cheltuieli, se aplica structura de comisionar conform prevederilor pct. 7 alin. (4) sau, dupa caz, ale pct. 8 alin. (3).

Se considera ca are loc o refacturare de cheltuieli, in sensul alin. (4), atunci cand sunt indeplinite cumulativ urmatoarele conditii:

a) persoana impozabila urmareste doar recuperarea contravalorii unor achizitii de bunuri/servicii care au fost efectuate pe numele sau, dar in contul altei persoane;
b) persoana impozabila nu recupereaza mai mult decat cheltuiala efectuata.
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor
GDPR pentru Responsabilul cu Protectia Datelor

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii


In masura in care persoana impozabila poate face dovada ca singurul scop este refacturarea de cheltuieli, fiind indeplinite cele doua conditii prevazute mai sus, nu este obligata sa aiba inscrisa in obiectul de activitate realizarea prestarilor pe care le refactureaza. In cazul structurii de comisionar persoana impozabila are dreptul la deducerea taxei aferente achizitiilor de servicii care vor fi refacturate, in conditiile legii, si are obligatia de a colecta taxa pe valoarea adaugata pentru operatiunile taxabile.

Se considera ca la aplicarea structurii de comisionar exigibilitatea pentru operatiunile refacturate intervine la data emiterii facturii de catre persoana care refactureaza cheltuieli efectuate pentru alte persoane, indiferent de natura operatiunilor refacturate.

Pentru fiecare cheltuiala refacturata se va aplica regimul fiscal al operatiunii de refacturat,  referitoare, printre altele, la locul prestarii, cotele, scutirile prestarii refacturate.

In toate situatiile in care prestarile sunt distincte de serviciul de inchiriere, locatorul aplica structura de comisionar, aplicand regimul fiscal adecvat pentru fiecare prestare in parte, in functie de natura acestora.

Conform art. 291 alin. (4) din Codul Fiscal, cota aplicabila este cea in vigoare la data la care intervine faptul generator, cu exceptia cazurilor prevazute la art. 282 alin. (2), pentru care se aplica cota in vigoare la data exigibilitatii taxei. Situatia prezentata de dvs. nu se numara printre exceptiile prevazute de art. 282 alin. (2). Totodata, conform alin. (6) al art. 291, in cazul schimbarii cotei se va proceda la regularizare pentru a se aplica cota in vigoare la data livrarii de bunuri sau prestarii de servicii, pentru cazurile prevazute la art. 282 alin. (2), precum si in situatia prevazuta la alin. (5). Astfel, se procedeaza la regularizarea cotei de TVA doar pentru cazurile prevazute de art. 282 alin. (2) si (5). Daca operatiunea nu se incadreaza pe aceste alineate, atunci cota de TVA aplicabila este cea de la data exigibilitatii, respectiv cota in vigoare la data emiterii facturii, asa cum am precizat mai sus.

In consecinta, utilitatile aferente lunii decembrie, refacturate in luna ianuarie 2016, vor avea o cota de TVA de 20%, factura primita fiind corecta.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de S.M. Armaselu - Expert contabil




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Refacturare cheltuieli. Ce cota de TVA e corecta la facturare?":
Rating:

Nota: 4.5 din 5 din 3 voturi




Comentarii 1 comentarii

Maricica Vasilescu 2018-05-11 18:58:35

Multumesc STIMATA DOAMNA.

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016