Atentie contabili!


Modificari importante privind cotele de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 
 

Nota de debitare creditare poate fi document decontare intre societatea mama si sucursala?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 20 Mai. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, nota debitare creditare, decontare, omef 3512/2008, legea societatilor comerciale

Vom vedea daca in cazul unui SRL cu o sucursala deschisa, societatea poate fi nota de debitare creditare fara a mai face factura.

Solutia consultantului:

Potrivit art. 43 din Legea societatilor comerciale 31/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica ale societatilor comerciale si se inregistreaza, inainte de inceperea activitatii lor, in registrul comertului din judetul in care vor functiona.

Asadar, sucursalele reprezinta dezmembraminte fara personalitate juridica ale unei societati comerciale.

Din punct de vedere juridic si contabil, sucursala nu are capital social si nu distribuie nici dividende, transferul profiturilor, veniturilor sau cheltuielilor intre societatea mama si sucursala se inregistreaza prin intermediul contului 481 "Decontari intre unitate si subunitati".

Potrivit prevederilor din Anexa nr 2 - Norma specifice de intocmire si utilizare a documentelor financiar-contabile la OMEF 3512/2008 privind documentele financiar-contabile, NOTA DE DEBITARE-CREDITARE (Cod 14-6-1A), serveste ca:

 - document de inregistrare a operatiunilor de decontare intervenite intre unitate si subunitati care tin contabilitate proprie si intre subunitati ale aceleiasi unitati care tin contabilitate proprie;
 - document justificativ de inregistrare in contabilitate.
 
Astfel, daca operatiunile pe care le derulati sunt de decontare ( valori banesti), este corect sa intocmiti NOTA DE DEBITARE-CREDITARE.
Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Votati articolul "Nota de debitare creditare poate fi document decontare intre societatea mama si sucursala?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 2 voturi
Urmareste-ne pe Google News

Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA

Atentie contabili!

Modificari importante privind cotele de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!
"Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA" 
[x]

Atentie contabili!

Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA Modificari importante privind cotele de TVA!

Descarca GRATUIT Raportul Special!

"Cote de TVA aplicabile de la 1 ianuarie 2024. Noutati fiscale si Scutiri de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016