Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Bunuri acordate gratuit. Cum intocmim facturile?

de InfoTva.ro la 27 Ian. 2015 Exclusiv
Tags: bunuri acordate gratuit, factura, sume, client, servicii, valoare, pretul de vanzare

In cazul urmator, societatea comercializeaza aparate de masaj cu un anumit pret de vanzare. Periodic, acorda gratuit pe langa acest produs si alte produse care pot fi folosite tot pentru intretinerea sanatatii, de exemplu pentru un pat de masaj cumparat acorda gratuit si o perna electrica sau produse similare.


Factura se intocmeste in felul urmator: se trece pretul de vanzare al produsului, iar pe randul urmator se trece celalalt produs (acordat gratuit), iar in dreptul pretului se trece cifra 0.

Vom vedea daca intocmirea facturii in acest mod e corecta si daca este deductibil TVA-ul aferent achizitiei produsului oferit cu pretul 0 (zero).


Din punct de vedere al TVA bunurile acordate gratuit in scopul stimularii vanzarilor care indeplinesc conditiile mentionate in Normele metodologice de aplicare ale Codului Fiscal
nu sunt considerate livrari de bunuri cu plata, iar taxa aferenta achizitiei acestora este deductibila in confomitate cu art.128 alin.8 lit.e si art.145 alin.3 din Codul Fiscal

 
Art.128 alin.(8) Nu constituie livrare de bunuri, in sensul alin. (1):
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


.....................................
e) acordarea in mod gratuit de bunuri in scop de reclama sau in scopul stimularii vanzarilor sau, mai general, in scopuri legate de desfasurarea activitatii economice, in conditiile stabilite prin norme;
 
Art.145 alin.(3) Daca nu contravine prevederilor alin. (2), persoana impozabila are dreptul de deducere a taxei si pentru cazurile prevazute la art. 128 alin. (8) si la art. 129 alin. (5).
 
Conform Normelor metodologice date in aplicarea art. 128 alin. 8 lit. e din Codul fiscal
se cuprind in categoria bunurilor acordate in mod gratuit in scopul stimularii vanzarilor bunurile care sunt produse de persoana impozabila in vederea vanzarii sau sunt comercializate in mod obisnuit de catre persoana impozabila, acordate in mod gratuit clientului, numai in masura in care sunt bunuri de acelasi fel ca si cele care sunt, au fost ori vor fi livrate clientului. Atunci cand bunurile acordate gratuit in vederea stimularii vanzarilor nu sunt produse de persoana impozabila si/sau nu sunt bunuri comercializate in mod obisnuit de persoana impozabila si/sau nu sunt de acelasi fel ca si cele care sunt ori au fost livrate clientului, acordarea gratuita a acestora nu va fi considerata livrare de bunuri daca:
 
1. se poate face dovada obiectiva a faptului ca acestea pot fi utilizate de catre client in legatura cu bunurile/serviciile pe care le-a achizitionat de la respectiva persoana impozabila; sau
 
2. bunurile/serviciile sunt furnizate catre consumatorul final si valoarea bunurilor acordate gratuit este mai mica decat valoarea bunurilor/serviciilor furnizate acestuia;
 
Pentru bunurile acordate gratuit nu este obligatorie trecerea lor pe factura. Pentru scoaterea din gestiune a bunului acordat gratuit clientului se va intocmi formularul Aviz de insotire a marfii (cod 14-3-6A) prevazut de OMEF 3512/2008 privind documentele financiar-contabile.. Avizul va purta mentiunea "Fara factura", precum si semnatura clientului primitor.  


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Bunuri acordate gratuit. Cum intocmim facturile?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

Raazvan Savu 2015-01-28 12:42:08

In articol precizati ca raspundeti la 2 intrebari, respectiv daca intocmirea facturii in acest mod e corecta si daca este deductibil TVA-ul aferent achizitiei produsului oferit cu pretul 0 zero.
Nu gasesc raspunsul la cea de a doua intrebare. Simplul copy-paste a prevederilor legale fara a preciza daca speta analizata se incadreaza in aceste prevederi, in opinia mea, nu constituie un raspuns.

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016