Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Inregistram asocierea in participatiune intre persoane juridice romane?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 20 Apr. 2012 Exclusiv
Tags: asociere in participatiune, persoane impozabile, persoane juridice romane, societate civila

In ceea ce priveste infiintarea unei asocieri in participatiune dintre persoane juridice romane, constituita potrivit Codului Comercial, vom vedea in ce masura persoanele juridice au obligatia de a declara sau inregistra asocierea, din punct de vedere fiscal.





Redam astfel mai jos raspunsul oferit de ANAF in aceasta privinta:

Conform art.253 din Codul Comercial, "asociatiunea in participatiune nu constituie, in privinta celor de al treilea, o fiinta juridica distincta de persoana interesatilor. Cei de al treilea nu au nici un drept si nu se obliga decat catre acela cu care au contract."

Art.7 pct.5 din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal, cu completarile si modificarile ulterioare, prevede ca asocierea fara personalitate juridica este orice asociere in participatiune, grup de interes economic, societate civila sau alta entitate care nu este o persoana impozabila distincta, in intelesul impozitului pe venit si pe profit.

Precizam ca, in conformitate cu prevederile art.13 din Codul fiscal, asocierea fara personalitate juridica dintre persoane juridice romane nu este un contribuabil si deci nu este obligata la plata impozitului pe profit.
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Vezi detalii

Cartea Verde a TVA
Cartea Verde a TVA

Vezi detalii



De asemenea, conform prevederilor art.28 alin.(1) din Codul fiscal, in cazul asocierilor fara personalitate juridica, cu exceptia asocierilor fara personalitate juridica dintre persoane juridice straine, veniturile si cheltuielile inregistrate se atribuie fiecarui asociat, corespunzator cotei de participare in asociere.

Conform art.154 din Codul fiscal, din punct de vedere al taxei pe valoarea adaugata, asocierile in participatiune nu sunt persoane impozabile separat, pentru acele activitati economice desfasurate de asociati sau parteneri in numele asociatiei. Totodata, conformitate art.69 alin.(1) din Ordonanta Guvernului nr.92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu completarile si modificarile ulterioare, se inregistreaza fiscal orice persoana sau entitate care este subiect intr-un raport juridic fiscal.

Fata de cele de mai sus, asocierile in participatiune dintre persoane juridice romane, nefiind subiecte intr-un raport juridic fiscal, nu se declara, nu se inregistreaza fiscal si nu li se atribuie cod de identificare fiscala.

Baza legala:
Ordonanta guvernului nr 92 / 2003 articolul 69
Legea nr 571 / 2003 articolul 7, 13, 28, 154

Sursa: Descarca-programe.ro

Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Inregistram asocierea in participatiune intre persoane juridice romane?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016