Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitie intracomunitara de servicii. Ce trebuie sa stim privind regimul TVA?

de InfoTva.ro la 07 Iun. 2017 Exclusiv
Tags: achizitii intracomunitare, codul fiscal, tva, taxare inversa

In cazul urmator, avem ca subiect o firma din Romania, platitoare de TVA, care urmeaza sa achizitioneze servicii de instruire prestate in Romania de catre o firma inregistrata in alt stat UE. Firma straina nu este inregistrata ca platitoare de TVA (nu are cod valid pe VIES). Vom vedea daca serviciile prestate de firma din UK se declara in declaratia 390 si daca firma din Romania trebuie sa-si schimbe perioada fiscala de la trimestru la luna.

Societatea din UK trebuie sa se inregistreze in scop special de TVA, echivalent al prevederilor de la art.317 din Codul nostru fiscal, ianainte de a presta servicii intracomunitare, daca nu este inregistrata in scop de TVA in UK. Astfel, va dobandi un cod valid de TVA, valabil numai pentru operatiuni intracomunitare.
 
Pentru achzitia de servicii din UK, se aplica prevederile de la art. 278 alin. (2) din Codul fiscal, locul prestarii serviciilor fiind in Romania;
 
 Societatea din Romania, in calitate de beneficiar va avea obligatia platii TVA prin masura taxarii inverse  (4426=4427), conform prevederilor de la art. 307 alin. (2) din Codul fiscal,si va declara aceste servicii intracomunitare in Jurnalul pentru cumparari/vanzari pentru TVA si in decontul de TVA (cod 300) aferent lunii in care a fost emisa factura de catre furnizorul din UK la rd.7, 7.1 si rd. 20, 20.1.
 
In acest caz serviciile, sunt  considerate achizitii de  servicii intracomunitare si, se declara in declaratia recapitulativa 390 VIES pentru luna in care au fost achizitionate, potrivit art. 325 alin. (1) lit. e)  din Codul fiscal, cu cod S.
 
 Potrivit art. 322 alin. (1) si (2) Codul fiscal:
 
Institutiile Statului in Control
Institutiile Statului in Control

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

"(1) Perioada fiscala este luna calendaristica.
 
(2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), perioada fiscala este trimestrul calendaristic pentru persoana impozabila care in cursul anului calendaristic precedent a realizat o cifra de afaceri din operatiuni taxabile si/sau scutite cu drept de deducere si/sau neimpozabile in Romania conform art. 275 si 278, dar care dau drept de deducere conformart. 297 alin. (4) lit. b), care nu a depasit plafonul de 100.000 euro al carui echivalent in lei se calculeaza conform normelor metodologice, cu exceptia situatiei in care persoana impozabila a efectuat in cursul anului calendaristic precedent una sau mai multe achizitii intracomunitare de bunuri."
 
Prin urmare, daca ati efectuat o achizitie intracomunitara de servicii nu aveti obligatia schimbarii perioadei fiscale pentru TVA.
 
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Dana Hristu - Consultant fiscal si expert contabil si auditor financiar
 
 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitie intracomunitara de servicii. Ce trebuie sa stim privind regimul TVA?":
Rating:

Nota: 2.75 din 5 din 2 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016