Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

A fost facuta corect achizitia de la o societate in faliment?

de InfoTva.ro la 08 Oct. 2012 Exclusiv
Tags: taxare inversa, prestari servicii, stat tert, plata tva

A fost efectuata o achizitie de la o societate aflata in faliment, fiind inscrise pe factura urmatoarele date: in faliment" si "cota de TVA =24%". Vom stabili daca societatea ar fi trebuit sa inscrie pe factura mentiunea "taxare inversa".


Raspuns:

Pana la data de 31.12.2009 livrarile de bunuri si prestariile de servicii efectuate de societatile in insolventa, au fost supuse masurii de taxare inversa, conform art. 160 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal.

Pentru aplicarea masurii de taxare inversa este necesar ca atat vanzatorul cat si cumparatorul sa fie inregistrati in scopuri de TVA in Romania. Nu s-a aplicat nici in aceasta perioada taxare inversa pentru bunurile si serviciile livrate in comertul cu amanuntul.

Incepand cu 01.01.2010, se abroga aceasta prevedere normativa iar livrarile efectuate de societati in procedura insolventiei  au regimul normal de TVA.

Actul normativ ce abroga prevederea cu taxarea inversa aplicabila de societatile in insolventa, este pct. 146 din OUG 109/2009, ce reformuleaza integral prevederile de la art. 160 din Codul fiscal, privind masurile de simplificare pe teritoriul Romaniei.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii



De la caz la caz, cota de TVA de 24%, 9%, 5% sau scutirea la livrare,  dupa natura fiecarei activitati, sunt aplicabile si de societatile aflate in faliment sau insolventa, incepand cu 01.01.2010.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "A fost facuta corect achizitia de la o societate in faliment?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016