Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Achizitionare combustibil pe baza de bonuri fiscale. Cum procedam privind TVA-ul?

de InfoTva.ro la 27 Ian. 2014 Exclusiv
Tags: tva, tva la incasare, deducere, achizitie, combustibili, bon fiscal, factura, cod fiscal

Deducerea TVA in baza bonurilor de combustibil va fi tratata pornind de la cazul unei societati care aplica sistemul TVA la incasare si care achizitioneaza pe parcursul lunii decembrie 2013 combustibil pe baza bonurilor fiscale.



In conditiile in care facturile aferente bonurilor au fost emise in ianuarie 2014, vom vedea care sunt inregistrarile contabile si in ce luna se va deduce TVA-ul.

Potrivit prevederilor art. 146 alin (10 din Codul fiscal, pentru exercitarea dreptului de deducere a taxei, este necesar ca persoana impozabila pentru taxa datorata sau achitata, aferenta bunurilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie livrate ori serviciilor care i-au fost ori urmeaza sa ii fie prestate in beneficiul sau de catre o persoana impozabila, sa detina o factura emisa in conformitate cu prevederile art. 155, precum si dovada platii in cazul achizitiilor efectuate de catre persoanele impozabile obligate la aplicarea sistemului TVA la incasare, respectiv de catre persoanele impozabile care achiziționeaza bunuri/servicii de la persoane impozabile care au aplicat sistemul TVA la incasare;)
 
Potrivit prevederilor pct. 46 din Normele de aplicare a Codului Fiscal pentru achizitiile de bunuri si servicii pe baza de bonuri fiscale emise in conformitate cu prevederile Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 28/1999 privind obligatia agentilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, deducerea taxei poate fi justificata cu bonurile fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate in conformitate cu prevederile art. 155 alin. (11), (12) si (20) din Codul fiscal daca furnizorul/prestatorul a mentionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului.
 
Astfel, pentru bonurile fiscale emise conform acestor prevederi, respectiv:

-    valoarea inclusiv TVA este sub 100 euro
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor

Vezi detalii

Contabilitate manageriala
Contabilitate manageriala

Vezi detalii


-    bonul are imprimat codul de inregistrare in scopuri de TVA al beneficiarului,

Nu este nevoie sa se emita facturi ulterioare, TVA se poate deduce pe baza acestor bonuri fiscale.
TVA se deduce in luna in care se efectueaza plata (decembrie).
 
De asemenea, bonurile fiscale ce indeplinesc conditiile unor facturi simplificate, se declara in Declaratia 394.
 
Pentru bonurile fiscale cu valoare mai mare de 100 euro sau care nu au insris codul TVA al beneficiarului, nu se poate deduce TVA aferenta, fiind necesara emiterea unei facturi.

Astfel, pentru bonurile fiscale pentru care se emite factura si care nu pot constitui document justificativ pentru deducerea TVA, TVA se deduce pe baza facturii emise la data emiterii facturii (ianuarie) avand in vedere ca plata a fost deja efectuata.
 

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Achizitionare combustibil pe baza de bonuri fiscale. Cum procedam privind TVA-ul?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016