Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Bunuri din afara UE. Cum inregistram factura furnizorului intracomunitar catre societatea romana?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de InfoTva.ro la 19 Mar. 2014 Exclusiv
Tags: vama, marfa, bunuri, import, intracomunitar, declaratie vamala, factura transport

Abordarea de astazi nu tine cont numai de teritoriul comunitar, ci se extinde si in spatiul din afara Uniunii. Astfel, o societate din Romania primeste marfa din China pentru care face vama, iar marga este vanduta de o firma din UE. Societatea primeste factura din UE si marfa din China. Este astfel necesar sa se identifice daca operatiunea e considerata import si modul in care va fi inregistrata factura din UE.


Conform art.131 lit.a) Cod fiscal, importul de bunuri reprezinta intrarea pe teritoriul Comunitatii de bunuri care nu se afla in libera circulatie in intelesul art. 24 din Tratatul de infiintare a Comunitatii Europene.

In cazul de mai sus o firma romaneasca dispune de bunuri vandute de o firma din spatiul intracomunitar.  Foarte important este ca locul de provenienta a bunurilor este China, iar locul de intrare si de punere in circulatie a bunurilor  pe teritoriul UE este teritoriul Romaniei.

Astfel, achizitia firmei romanesti este de natura unui import si nu reprezinta o achizitie intracomunitara, chiar daca achizitia are la baza o factura emisa de o firma impozabila dintr-un alt stat intracomunitar.

Achizitia bunurilor va avea ca documente justificative factura emisa de partenerul intracomunitar, declaratia vamala de import si orice alt document care sta la baza intocmirii dvi : factura de transport, asigurare, alte cheltuieli (daca este cazul, in functie de natura conditiei de livrare).

In urma calcularii in vama a taxelor vamale si a comisionului vamal, se va proceda la calcul costului bunurilor, conform prevederilor OMFP 3055/2009.
Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Modele editabile pentru Calculatia Costurilor!

Vezi detalii

Ajustarea TVA pas cu pas

Ajustarea TVA pas cu pas

Vezi detalii

Marea carte verde a monografiilor contabile

Marea carte verde a monografiilor contabile

Vezi detalii


TVA calculat si platit pentru importul efectuat este deductibil fiscal. Inregistrarile contabile se vor face conform procedurii aplicabile in cazul unui import.
 
Avand in vedere ca nu este o achizitie intracomunitara, operatiunea nu se va declara prin  D 390 si nici nu se vor completa randurile alocate achizitiilor intracomunitare din D 300, operand-se valorile aferente importului in randul 22 ("Achizitii de bunuri si servicii taxabile cu cota de 24%, altele decat cele de la rd. 25").

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Bunuri din afara UE. Cum inregistram factura furnizorului intracomunitar catre societatea romana?":
Rating:

Nota: 4.73 din 5 din 11 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016