Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cine e obligat sa inscrie acciza pe factura?

de InfoTva.ro la 22 Feb. 2013 Exclusiv
Tags: obligatie inscriere acciza, accize, hg 44/2004, factura, codul fiscal, operatori economici

Vom analiza mai jos cazul unei societati care trebuie sa refactureze consumul de energie electrica inregistrat catre chiriasi. In conditiile in care in pretul facturat de furnizor este cuprinsa acciza, vom stabili daca aceasta poate sa o inscrie in pretul refacturat chiriasului fara a face o pozitie distincta in factura.


Solutia consultantului:

La art.219 din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, sunt prevazute o serie de obligatii ce revin operatorilor economici platitori de accize, printre care si cea privind evidentierea distincta a accizelor in factura.

La pct.33 alin.(1^1) de la titlul VII - Accize si alte taxe speciale din Normele metodologice de aplicare a Codului fiscal , aprobate prin HG 44/2004 , cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare Norme metodologice, sunt mentionati operatorii economici care nu intra sub incidenta obligatiei de inscriere a accizelor in factura, respectiv cei care importa sau care achizitioneaza din alte state membre produse supuse accizelor, pentru care exigibilitatea accizelor a intervenit la momentul intocmirii formalitatilor vamale de import si, respectiv, la momentul receptiei produselor, iar accizele au fost platite conform termenelor legale.

De asemenea, la pct.71 alin.(6) de la titlul VII din Normele metodologice se defineste notiunea de accize percepute, care in cazul energiei electrice acestea sunt datorate bugetului de stat la momentul furnizarii energiei electrice de catre operatorii economici autorizati de ANRE care furnizeaza energie electrica direct catre consumatorii finali potrivit prevederilor art.206^19 alin.(2) din Codul fiscal.

In legatura cu termenul de plata a accizelor catre bugetul de stat pentru energia electrica furnizata direct consumatorului final, acesta este data de 25 a lunii urmatoare celei in care a avut loc facturarea de catre furnizor catre consumatorul final (art.206^51 alin.(2) din Codul fiscal ).
 
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii


In consecinta, raportandu-ne la situatia prezentata, consideram ca dumneavoastra ati fi consumatorul final caruia furnizorul de energie electrica i-a furnizat direct energia electrica si i-a facturat cantitatea de energie electrica furnizata, in factura fiind inscrisa distinct valoarea accizelor aferente cantitatii de energie electrica facturata. De asemenea, dumneavoastra nu sunteti platitor de accize, ci persoana care a suportat valoarea accizelor cuprinsa in pretul de furnizare, accizele de plata la buget fiind in sarcina furnizorului de energie electrica. Insa, dumneavoastra aveti obligatia de a achita contravaloarea facturii catre furnizor potrivit scadentei stabilita de acesta, deci inclusiv accizele.
 
Referitor la refacturarea consumului de energie electrica catre chiriasi, mentionam ca aceasta trebuie sa se realizeze potrivit contractului de locatiune incheiat intre dumneavoastra (in calitate de proprietar) si chiriasi. In factura nu trebuie inscrisa valoarea accizelor platite furnizorului, intrucat o astfel de evidentiere este echivalenta unei perceperi de accize, adica o noua obligatie datorata bugetului de stat, ceea ce duce la accizarea de doua ori a aceleiasi cantitati de energie electrica, aspect care nu corespunde principiilor de impozitare prin accize.  

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cine e obligat sa inscrie acciza pe factura?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016