Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Masa acordata gratuit. Colectam TVA la cheltuielile pentru care s-a dedus TVA la achizitie?

de InfoTva.ro la 28 Mai. 2013 Exclusiv
Tags: tva, impozit pe profit, cheltuieli protocol, cheltuieli sociale, tva la achizitie

Vom stabili mai jos daca pentru cheltuielile cu functionarea unei cantine (incluse in cheltuielile sociale), respectiv pentru acele cheltuieli pentru care s-a dedus TVA la achizitie, se va colecta TVA.



Solutia consultantului:

Consideram necesar sa analizam incidenta urmatoarelor tipuri de impozite :
a) impozit pe profit, deducerea cheltuielii;
b) deducere TVA ;
c) impozitul pe venitul realizat de persoana fizica.

A) Impozit pe profit, deducerea cheltuielii.
Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii

PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii


Chiar daca acest tip de cheltuiala nu este enumerat in mod expres in cadrul cheltuielilor de natura sociala, noi consideram faptul ca valoarea sumei suportate de societatea dvs. pentru masa acordata unui prestator de servicii este deductibila limitat la calculul impozitului pe profit, in procentul de 2% din fondul de salarii, conform art. 21 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal.

Norma de aplicare pentru acest articol, regasita la punctul 33 si 33^1  din HG 44/2004 dau dreptul societatii sa inregistreze si alte cheltuieli ce nu sunt enumerate in mod expres la categoriile de cheltuieli sociale, conform acordului partilor, cuprinse in contractele de munca, contractele colective de munca, contractele de ramura,etc.

B) Deducere TVA.

Dupa cum se cunoaste, orice operator economic inregistrat in scopuri de TVA are dreptul sa deduca TVA de la achizitiile de bunuri si servicii daca acestea sunt efectuate in scopul realizarii unor operatii economice, in urma carora rezulta activitati la care se colecteaza TVA. Practic, in situatia acordarii unei mese gratuite efectul este imbunatatirea activitatii dvs.  

In normele de aplicare pentru art. 128, alin. (8) lit. e) din Codul fiscal, sunt enumerate situatiile de acordare de bunuri cu caracter  gratuit, ce nu se considera livrare si nu se colecteaza TVA, daca aceste bunuri sunt folosite pentru stimularea activitatii economice.

Legiuitorul a enumerat si a prezentat exemplificativ masa calda acordata minerilor sau echipamentele de protectie date cu titlu gratuit.Prin urmare, consideram faptul ca nici dvs. nu veti colecta TVA la masa acordata salariatilor cu titlu  gratuit.

In acest context se pune intrebarea daca TVA-ul achizitiilor de bunuri acordate sub forma de masa gratuita este deductibil. Noi consideram, ca aceste sume pot fi deduse, conform art. 145 alin.(3) din Codul fiscal.

C) Impozitul pe venitul realizat de persoana fizica.

Contravaloarea mesei primite de salariati cu titlu gratuit este enumerata expres ca un avantaj de natura salariala, supus impozitului pe venitul din salarii, conform art. 55 alin. (3 ) lit. b) din Codul fiscal.

Din punctul de vedere al asigurarilor sociale, cand hrana este acordata potrivit legii, adica este o decizie imperativa, aceasta nu este in sfera asigurarilor sociale, conform art. 297^15 lit. p) pct. 3 din Codul fiscal.

Pentru hrana acordata benevol legiuitorul nu a mai dispus prevederi, iar daca aceasta poate fi asimilata "alimentatiei de protectie" consideram, ca nu se datoreaza asigurari sociale obligatorii, conform art. 296^15 din Codul fiscal. Avand in vedere ca legea nu dispune exact, exista riscul, ca aceste avantaje de natura salariala sa fie supuse asigurarilor sociale, prin asimilare cu veniturile din salarii.



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Masa acordata gratuit. Colectam TVA la cheltuielile pentru care s-a dedus TVA la achizitie?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016