Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Se mai colecteaza TVA-ul la 90 de zile?

de InfoTva.ro la 29 Apr. 2014 Exclusiv
Tags: termen 90 zile, tva, tva la incasare, oug 111, cod fiscal, exigibilitate, colectare tva

In ce priveste colectarea TVA-ului la 90 de zile, prevederile urmatoare au menirea de a clarifica legislatia actuala si de a prezenta succint modul in care se aplica normele referitoare la exigibilitatea taxei si colectarea TVA.



Conform art. II alin. (4) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2013, atat in cazul persoanelor impozabile care continua aplicarea sistemul TVA la incasare, cat si al celor care ies din sistem, pentru operatiunile al caror fapt generator de taxa (data efectuarii livrarii de bunuri/prestarii de servicii conform art. 134 indice 1 din Codul fiscal) a intervenit pana la data de 31 decembrie 2013 inclusiv, precum si pentru facturile emise inainte de aceasta data, in situatia in care ce de-a 90-a zi calendaristica de la data emiterii facturii sau de la termenul-limita prevazuta de lege pentru emiterea facturii este ulterioara datei de 31 decembrie 2013, exigibilitatea taxei intervine la data incasarii totale sau partiala a contravalorii bunurilor livrate/serviciile prestate, cu respectarea prvederilor art. 134 indice 1 alin. (7) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile ulterioare.

Conform art. 134 indice 2 alin. (3) din Codul fiscal, astfel cum a fost modificat prin Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 111/2013, prin exceptie de la prevederile alin. (1) si (2), exigibilitatea taxei intervine la data incasarii contravalorii integrale sau partiale a livrarii de bunuri ori a prestarii de servicii, deci nu dupa 90 de zile calendaristice de la data emiterii facturii, in cazul persooanelor impozabile care opteaza pentru aplicarea sistemului TVA la incasare si sunt eligibile pentru aplicarea acestui sistem.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Se mai colecteaza TVA-ul la 90 de zile?":
Rating:

Nota: 4.4 din 5 din 5 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016