Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Comert cu autoturisme second-hand. Cum procedam in ce priveste scutirea de TVA?

de InfoTva.ro la 03 Dec. 2013 Exclusiv
Tags: tva, comert, autoturisme second hand, scutire tva, registrul operatorilor comunitari, accize, hg 44/2004

In randurile urmatoare, analizam cazul unei societati nou infiintate care doreste sa comercializeze autoturisme second-hand utilizand marja de profit. Autoturismele sunt achizitionate din UE. Vom stabili daca firma datoreaza accize pentru autoturismele achizitionate spre vanzare, conform Codului fiscal art. 207 lit. i), precum si daca, in afara inregistrarii societatii ca platitoare de TVA si in Registrul operatorilor intracomunitari, mai trebuie sa depuna la ANAF si cerere pentru "acordarea autorizatiei de operator economic cu produse supuse accizelor nearmonizate" conform anexei 29 din norme.



In situatia descrisa de intrebare, cu siguranta, obligatia principala provine de la modificarea art. 207 din Codul fiscal, ce stabileste ca sunt supuse accizei achizitiile intracomunitare de autoturisme, cu o capacitate cilidrica mai mare de 3000 cm cubi. Legea nu scuteste de acciza autoturismele second-hand, fapt pentru care se datoreaza aceasta acciza si pentru mijloacele de transport ce nu sunt noi.

Avand in vedere ca aceasta activitate reprezinta un comert cu produse destinate vanzarii catre clienti, se necesita detinerea autorizatiei inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare. Autorizatia se realizeaza prin depunerea Anexei 29 la Codul fiscal.

Insa, in acest moment exista o problema de necorelare legislativa, in sensul ca achizitiile intracomunitare de produse accizabile, efectuate de o persoana juridica, sunt supuse TVA in Romania, conform art. 126 alin. (3) lit. c) din Codul fiscal, fara ca legea sa dispuna daca aceasta prevedere se aplica la produsele accizabile armonizate sau sunt scutite de TVA achizitiile de produse accizabile nearmonizate.

Practic, conform interpretarii literale a Codului fiscal, se poate aplica regimul de scutire de TVA pentru achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand, numai pentru mijloacele de transport cu capacitate cilindrica de pana la 3000 cm cubi, avand in vedere prevederile de la art. 126 alin. (3) lit. c) coroborat cu art. 126 alin. (8) lit. c) din Codul fiscal.

Pentru mijloacele de transport cu o capacitate mai mare de 3000 cm cubi, in afara accizei datorata la plata, societatea are obligatia sa plateasca TVA in baza decontului special 301 si trebuie sa se inscrie in Registrul operatorilor intracomunitari.
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



Societatea poate aplica regimul bunurilor second-hand calculand TVA numai la marja de profit, conform art. 152^2 din Codul fiscal. Desigur, aceasta marja este una informativa, pana la inregistrarea in scopuri de TVA, numai pentru determinarea plafonului de 220.000 lei, plafon de scutire de TVA, conform norme de aplicare pentru art. 152 din Codul fiscal, regasite la pct. 61 alin. (3) din HG 44/2004.

Astfel, cea mai inteleapta decizie din punct de vedere fiscal este infiintarea a doua societati:

a) una inregistrata in scopuri de TVA inca de la infiintare, pe care se vor efectua achizitiile intracomunitare de mijloace de transport cu capacitate cilindrica mai mare de 3000 cm cubi. Justificarea consta in faptul ca se va aplica taxarea inversa la achizitie si facturarea cu TVA la vanzare pentru pretul integral de vanzare platit de client.

b) aplicarea regimului bunurilor second-hand pe actuala societate, numai pentru mijloace de transport cu capacitate cilindrica de pana la 3000 cm cubi, deoarece acestea nu sunt produse accizabile. in acest caz, suma plafonului de 220.000 lei anual se determina prin insumarea marjelor de profit, iar dupa atingerea acestui plafon este obligatorie inregistrarea in scopuri de TVA. Desigur, achizitia intracomunitara de bunuri second-hand este scutita de TVA in Romania.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Comert cu autoturisme second-hand. Cum procedam in ce priveste scutirea de TVA?":
Rating:

Nota: 3.59 din 5 din 11 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016