Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!

Modificari importante privind scutirea de TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Depuneri bani in casa. Cum procedam cu platile in numerar?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 30 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, depuneri bani, cont bancar, plati, registrul de casa, oug 15/1996

Vom analiza mai jos cazul unei persoane juridice care incaseaza sume de bani in contul bancar prin depuneri efectuate de catre clienti.



Banii sunt depusi cu foaie de varsamant si reprezinta valori mai mari de 5.000 lei.

1.Aceste depuneri sunt considerate plati cu numerar si sunt incluse in plafonul de plati de 5000 lei prevazut de art.5 alin.(2) lit.c) din OUG 15/1996 privind disciplina financiara?

2.Societatea care incaseaza va inregistra aceste incasari in Registrul de casa?


Solutia consultantului:
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Proceduri obligatorii. Spalarea banilor
Proceduri obligatorii. Spalarea banilor

Vezi detalii

Bugete, Cash flow, Rentabilitate, Risc
Bugete, Cash flow, Rentabilitate, Risc

Vezi detalii


Nu sunt considerate plati /incasari in numerar sumele depuse direct de clienti in contul bancar al firmei, nefiind incluse in plafonul de plati, conform OUG 15/1996 - art 5 alin 3 lit c, redat mai jos:

"3) De la prevederile alin. 2 lit. c) sunt exceptate urmatoarele operatiuni:

- depunerile in conturile persoanelor juridice, deschise la societatile comerciale bancare, care pot fi facute si de alte persoane juridice, neplafonat;

- cheltuielile de deplasare in interes de serviciu, in limita sumelor cuvenite pentru plata  transportului, a diurnei, a indemnizatiei si a cazarii pe timpul deplasarii, precum si a cheltuielilor neprevazute, efectuate in acest sens;

- cheltuielile de protocol ocazionate de organizarea de conferinte, de simpozioane si de alte asemenea actiuni, in conditiile baremurilor stabilite de normele legale in vigoare."

Societatea care incaseaza nu va inregistra in Registrul de casa sumele respective, ci acestea se vor inregsitra direct in contul 5121 - intrucat apar direct pe extrasul de cont.


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Depuneri bani in casa. Cum procedam cu platile in numerar?":
Rating:

Nota: 4.83 din 5 din 3 voturi





NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA
Atentie contabili!
Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA Modificari importante privind scutirea de TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"NOUTATI din Contabilitate in 2020 - Noua procedura pentru Scutirea de TVA"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016