Atentie contabili!


Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Ce regim fiscal aplicam la o investitie pentru o cladire nefinalizata?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X
de Redactia Infotva la 01 Feb. 2017 Exclusiv
Tags: investitii, imobil, tva, codul fiscal, decont 300, cladire nefinalizata

In randurile de mai jos, exemplul ales de noi se refera la o societate care intentioneaza sa faca invetitii intr-o cladire nefinalizata apartinand unei persoane fizice. Dupa finalizare societatea va desfasura activitate hoteliera in cladirea respectiva. Vom vedea care ar fi modalitatea prin care cheltuielile efectuate cu investitia si TVA aferenta ar putea fi considerate deductibile.

Pentru ca o societate sa poata inceape efectuarea unei investitii intr-o cladire nefinalizata care este in proprietatea unei persoane fizice, se impune ca intre societatea respectiva si persoana fizica sa se incheie un contract in acest sens.
 
Astfel, in functie de intelegerea intre cele doua parti, prin contractul incheiat (de concesiune, de inchiriere sau de luare in locatie de gestiune ori contract de asociere fara personalitate juridica) societatea primeste dreptul de folosinta, precizandu-se conditiile in care se obliga sa finalizeze constructia, iar proprietarul se obliga sa permita acesteia desfasurarea de activitate economica hoteliera ulterior finalizarii, stabilindu-se concret modul de recuperare al investitiei de catre societatea beneficiara de la proprietarul pesoanei fizice.
 
Din punct de vedere al impozitului pe profit, investitia finalizata va fi amortizata lunar, pe o perioada egala cu cea a contractului incheiat sau pe durata normala de utilizare,  fiind deductibila la calculul impozitului pe profit, conform art. 28 alin.(12) lit.c) Cod fiscal.
 
Din punct vedere al TVA, avand in vedere ca investitia este efectuata de catre societate desfasurarii de operatiuni impozabile, cu conditia prezentarii facturilor de achizitie, precum si a tuturor celorlalte documente justificative  si indeplinirea obligatiilor cu privire la inregistrarile in evidentele fiscale si a declararii taxei deductibile prin Decontul de TVA-formular 300, taxa deductibila se deduce conform Titlului VII – Cod fiscal.
 

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Marilena Radulescu - Economist si expert contabil

Redactia Infotva de Redactia Infotva
Redactia InfoTVA are un colectiv de 3 autori specializati din domeniul fiscal. Zilnic aducem in atentia dvs. tot ce este nou legat de aplicarea regimului TVA, intocmirea corecta a facturilor, depunerea declaratiilor si obligatiile fiscale care le revin angajatorilor. Explicam in mod detaliat modificarile aparute si oferim solutii practice pentru orice dilema generata de noutatile cotidiene!

Sfaturi de la Experti - Intrebari si Raspunsuri




Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!
Urmareste-ne pe Google News

Votati articolul "Ce regim fiscal aplicam la o investitie pentru o cladire nefinalizata?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi



Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz

Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]

Atentie contabili!

Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificari TVA aparute in 2022. Top 6 Studii de caz"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016