Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Servicii de formare profesionala furnizate de nerezident. Cum se impoziteaza?

de InfoTva.ro la 25 Feb. 2015 Exclusiv
Tags: servicii formare profesionala, nerezident, servicii, nerezidenti, venituri, cod fiscal

In cazul urmator, o societate din Romania trimite salariati in strainatate la cursuri de formare profesionala in domeniul cercetarii. Firma nerezidenta factureaza catre societatea din Romania aceste cursuri.


Vom stabili daca aceste cursuri fac obiectul impozitului pe nerezidenti conform art 115 lit. k) din Codul fiscal, precum si in ce mod se impoziteaza daca aceste cursuri se desfasoara in Romania.

In conformitate cu prevederile art. 115 lit. k) din Codul fiscal sunt venituri impozabile obtinute din Romania veniturile din servicii prestate in Romania de orice natura si in afara Romaniei de natura serviciilor de management, de consultanta in orice domeniu, de marketing, de asistenta tehnica, de cercetare si proiectare in orice domeniu, de reclama si publicitate indiferent de forma in care sunt realizate si celor prestate de avocati, ingineri, arhitecti, notari publici, contabili, auditori.

Avand in vedere cele de mai sus si obiectul serviciului prestat de catre furnizorul de servicii din din strainatate (este necesara analiza mai detaliata a clauzelor contractuale pentru a identifica mai exact natura serviciului si o eventuala delimitare de sfera redeventelor conform art. 7 pct. 28 din Codul fiscal) consideram ca veniturile realizate de catre acesta urmeaza sa faca obiectul impunerii in Romania aplicandu-se cota de 16% asupra veniturilor realizate potrivit art. 116 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal.

Cu toate acestea, in masura in care nerezidentul va prezenta certificat de rezidenta fiscala vor fi aplicabile prevederile conventiilor de evitare a dublei impuneri incheiat intre Romania si statul respectiv. In aceste conditii, vor fi aplicabile prevederile articolelor referitoare la art. 7 – beneficiile intreprinderii din Conventia model OECD dintre Romania si statul respectiv astfel incat veniturile realizate de catre nerezident nu vor mai face obiectul impunerii in statul de sursa al venitului - Romania daca nu sunt realizate prin intermediul unnui sediu permanent situat in Romania.

Asadar, consideram ca veniturile de natura celor mentionate in cuprinsul intrebarii fara ca prin detaliere sa fie excluse din sfera serviciilor impozabile in Romania chiar daca sunt prestate in strainatate vor face obiectul impunerii in Romania, urmand ca pe baza Conventiei aplicabile veniturile sa fie impozabile doar in statul de rezidenta al prestatorului de servicii.
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Raspuns oferit de expertul in proceduri fiscale Justinian Cucu pentru www.portalcontabilitate.ro

 
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Servicii de formare profesionala furnizate de nerezident. Cum se impoziteaza?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016