Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Ce regim TVA se aplica pentru vanzarea de terenuri?

de InfoTva.ro la 25 Apr. 2012 Exclusiv
Tags: regim tva, hg 44/2004, vanzare terenuri, societati

O societate are in proprietate trei terenuri si doreste sa vanda doua terenuri catre o persoana fizica si unul catre o alta societate. Stabilim, asadar, modalitatea in care se vor intocmi facturile in ceea ce priveste TVA, scutire sau deductibilitate, cu mentiunea ca terenurile sunt intravilan.




Raspuns:

Prevederile legale in vigoare aferente operatiunii descrise de dumneavoastra sunt aplicabile in aceeasi masura persoanelor juridice cat si persoanelor fizice, indiferent de natura cumparatorului si indiferent daca acesti cumparatori sunt inregistrati sau nu in scopuri de TVA.
 

Livrarea de terenuri este reglementata, din punct de vedere al TVA, de art. 141 alin. (2) lit.f) din Codul fiscal. Potrivit acestui articol, sunt scutite de TVA « livrarea de constructii/parti de constructii si a terenurilor pe care sunt construite, precum si a oricaror altor terenuri. Prin exceptie, scutirea nu se aplica pentru livrarea de constructii noi, de parti de constructii noi sau de terenuri construibile ». In acest sens, nu prezinta relevanta situarea terenului intravilan sau extravilan, ci faptul ca terenul este sau nu este construibil.

Terenul construibil este definit ca fiind orice teren amenajat sau neamenajat, pe care se pot executa constructii, potrivit legislatiei in vigoare.
Manual de Politici Contabile 2018
Manual de Politici Contabile 2018

Vezi detalii

Registrul de Evidenta Fiscala PFA
Registrul de Evidenta Fiscala PFA

Vezi detalii

Ghid GDPR pentru cabinetele medicale
Ghid GDPR pentru cabinetele medicale

Vezi detalii


 
Conform pct. 37 alin. (6) din HG 44/2004, pentru aprobarea normelor de aplicare a Codului fiscal, se stabileste : « calificarea unui teren drept teren construibil sau teren cu alta destinatie, la momentul vanzarii sale de catre proprietar, rezulta din certificatul de urbanism ».
 
Certificatul de urbanism este definit de art. 6 din Legea 50/1991 privind autorizarea executarii lucrarilor de constructii si reprezinta actul de informare prin care autoritatile: " in conformitate cu prevederile planurilor urbanistice si ale regulamentelor aferente acestora ori ale planurilor de amenajare a teritoriului, dupa caz, avizate si aprobate potrivit legii, fac cunoscute solicitantului elementele privind regimul juridic, economic si tehnic al terenurilor si constructiilor existente la data solicitarii si stabilesc cerintele urbanistice care urmeaza sa fie indeplinite in functie de specificul amplasamentului, precum si lista cuprinzand avizele si acordurile legale, necesare in vederea autorizarii".
 
Astfel, daca terenul se califica drept teren construibil potrivt certificatului de urbanism, factura de vanzare a terenului se va emite cu TVA.
 
In situatia in care terenul nu se califica drept tren construibil, livrarea se poate realiza in regim de scutire. In acest caz trebuie sa aveti in vedere prevederile art. 149 din Codul Fiscal si sa procedati la ajustarea taxei , daca a fost dedus TVA la achizitia bunului imobil.
 
Daca totusi doriti ca livrarea sa se realizeze in regim de impozitare, in conformitate cu art. 141 alin. (3), aveti posibilitate sa optati pentru taxarea acestor operatiuni, in conditiile prevazute de pct. 38 din HG 44/2004, caz in care nu se va aplica ajustarea TVA pentru bunurile de capital, deoarece se efectueaza o vanzare supusa TVA.

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Ce regim TVA se aplica pentru vanzarea de terenuri?":
Rating:

Nota: 4.63 din 5 din 8 voturi




Comentarii 1 comentarii

popa 2014-09-10 15:18:52

O societate poate vinde terenul sub pretul de achizitie?
Cum se poate trece terenul de pe societate pe numele asociatului unic?
Multumesc.

Atentie contabili!
Totul despre SPLIT TVA: obligatii si sanctiuni in 2018

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special Plata defalcată a TVA - forma finală
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre Split TVA

- Modificarile legii explicate detaliat -

Descarcati GRATUIT Raportul Special

Plata defalcată a TVA - forma finală

Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016