Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Drept de autor obtinut de la o persoana fizica. Ce contributii retinem?

de InfoTva.ro la 05 Iun. 2013 Exclusiv
Tags: taxe si impozite, drepturi de autor, legea 8/1196, pfa, omfp 1040/2004, contributii cas

Vom analiza mai jos cazul unui PFA inregistrat pentru activitatea de editare de carti. Persoana fizica comercializeaza cartea editata in baza PFA, nu prin editura. Vom stabili daca este corect sa se tina contabilitate in partida simpla, facand precizari referitoare si la contributiile si impozitele datorate.




Solutia consultantului:

Conform art. 3 alin. (1) din Legea 8/1196 privind drepturile de autor si drepturile conexe, dreptul de autor este apanajul persoanelor fizice, in sensul ca autor este doar o persoana fizica (sau mai multe persoane fizice) si nu entitati  de genul PFA-uri sau societati.
 
In situatia expusa de dvs, nu inteleg cine a incheiat contractul cu editura pentru tiparie: PFA-ul sau persoana fizica.

Probabil ca PFA-ul, insa in ce baza, atita timp cit autorul cartii este persoana fizica si nu PFA-ul detinut de aceasta persoana fizica.
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice
Contabilitatea HORECA. Monografii contabile si cazuri practice

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice
Agricultura. Noutati fiscal-contabile. Monografii contabile specifice

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG.

Vezi detalii


Deci, ca PFA-ul sa fi putut incheia un contract de tiparire cu o editura, in nume propriu, pentru o carte, trebuia sa fi obtinut drepturile de editare (reproducere si distribuire) de la autor.
 
Autorul trebuia sa cedeze drepturile de reproducere si distribuire catre PFA, iar acesta ar fi putut sa tipareasca acea carte.


Acestei situatii ii sint aplicabile prevederile art. 48 alin. (1) si (2) din Legea 8/1996 privind drepturile de autor si drepturile conexe, cu modificarile si completarile ulterioare:

"Art. 48

(1) Prin contractul de editare, titularul dreptului de autor cedeaza editorului, in schimbul unei remuneratii, dreptul de a reproduce si de a distribui opera.

(2) Nu constituie contract de editare conventia prin care titularul dreptului de autor il  imputerniceste, pe cheltuiala sa, pe un editor, pentru a reproduce si, eventual, a distribui opera."
 
Asadar, intre autor si PFA se incheie un contract de editare, iar intre PFA si editura se incheie un contract de prestari servicii.
 
PFA, devenit proprietarul cartii, ca urmare a contractului de editare intre el si autor, va vinde cartea in nume propriu (prin tirguri, expozitii, pe site etc) si isi organizeaza contabilitatea in partida simpla, conform art. 48 din codul fiscal si OMFP 1040/2004.
 
PFA va plati autorului (care este titularul PFA) o remuneratie si, odata cu plata, va retine impozit anticipat 10%, conform art. 52 alin. (1) litera a) din codul fiscal sau va retine un impozit final de 16%, conform art. 52^1 din codul fiscal.
 
De asemenea, va retine contributii (CAS si sanatate - daca este cazul), conform art. 296^21 - 296^26 din codul fiscal.


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Drept de autor obtinut de la o persoana fizica. Ce contributii retinem?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA-ul se modifica de la 1 ianuarie!
Nu uitati de noile reguli OBLIGATORII!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"Modificarile TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016