Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cum tratam achizitiile peste plafonul de scutire de o unitate inregistrata in scopuri de TVA?

de InfoTva.ro la 24 Sep. 2014 Exclusiv
Tags: achizitii intracomunitare, plafonul de scutire, declaratie, scop de tva, achizitie, sume, scutire tva

In analiza de mai jos, subiectul il reprezinta o policlinica neplatitoare de TVA, care s-a inregistrat in Registrul operatorilor intracomunitari, pentru o achizitie de peste 10.000 euro, in luna iulie (avand separat cod TVA).

Policlinica doreste sa achizitioneze medicamente de la o farmacie din Bulgaria. Stabilim daca firma din Bulgaria trebuie sa factureze fara TVA catre firma romana avand in vedere ca aceasta din urma e inscrisa in Registrul operatorilor intracomunitari.

De asemenea, stabilim cum procedeaza policlinica romana cu medicamentele subventionate care in Romania au cota de 9%.

Codul de inregistrare in scopuri de TVA obtinut in conformitate cu prevederile art. 153^1 "Inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare de bunuri sau pentru servicii" se utilizeaza doar pentru raportarea operatiunilor intracomunitare realizate.
De asemenea societatea are obligatia  inregistrarii si in Registrul Operatorilor Intarcomunitari (ROI) in baza art 158^2 alin. (2) inainte de efectuarea achizitiei intracomunitare.

Potrivit art. 140 alin. (2) d lit. e) din Codul fiscal cota redusa de 9% se aplica asupra bazei de impozitare pentru urmatoarele prestari de servicii si/sau livrari de bunuri : "e) livrarea de medicamente de uz uman si veterinar;"

Prin urmare cota de TVA , va fi 9%.
Totul despre controlul TVA
Totul despre controlul TVA

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Pentru achzitia intracomunitara de bunuri din Bulgaria,  societatea  va avea si urmatoarele obligatii fiscale:

1)sa taxeze  bunul sau serviciul primit in Romania la o baza de impozitare formata din aplicarea cursului valutar in vigoare la data emiterii facturii de catre de la furnizorul intracomunitar asupra sumei in valuta inscrisa de catre prestator in factura emisa;

2)sa achite efectiv bugetului de stat suma TVA rezultata din aplicarea cotei de TVA de 9% asupra bazei de impozitare calculate conform punctului 1, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din UE;
 
3)sa evidentieze factura primita in jurnalul pentru cumparari intocmit pentru luna taxarii serviciului. Acest document de evidenta fiscala trebuie intocmit de catre beneficiarul din Romania chiar daca nu este inregistrat in regim normal in scopuri de TVA;

4)sa raporteze fiscal operatiunea prin formularul cod 390 VIES denumit "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare"Raportarea serviciului achizitionat se efectueaza cu cu simbolul A pentru achzitii intracomunitare de bunuri conform prevederilor de la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, efectuate de persoane impozabile din Romania care au obligatia platii taxei in baza art. 150 alin. (2), de la persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate. Pentru aceste achzitii de bunuri (peste plafonul de 34.000 de lei) sau pentru achizitii de servicii, exigibilitatea de taxa intervine la data emiterii facturii de catre furnizorul  din UE. Raportarea prin formularul cod 390 VIES se va face pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din UE;

5)sa raporteze serviciul achizitionat prin decontul de TVA cod 301 "Decont special de taxa pe valoarea adaugata". Raportarea se efectueaza in baza informatiilor preluate din jurnalul pentru cumparari, pana pe data de 25 a lunii urmatoare emiterii facturii de catre furnizorului din UE. Tot pana la acest termen se va face si plata TVA  la bugetul de stat.



Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cum tratam achizitiile peste plafonul de scutire de o unitate inregistrata in scopuri de TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016