Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Deductibilitate cheltuieli administrator. Ce regim fiscal se aplica?

de InfoTva.ro la 07 Iun. 2016 Exclusiv
Tags: administrator, cheltuieli deductibile, deducere cheltuieli, tva, nerezidenti, codul fiscal

In cele ce urmeaza, avem ca subiect al analizei noastre o societate cu raspundere limitata din Romania care are in Consiliul de Administratie un cetatean polonez. Firma a hotarat sa ii puna la dispozitie un autoturism dobandit printr-un contract de leasing operational, un telefon mobil cu abonament platit de firma si un card bancar pentru acoperirea cheltuielilor strans legate de desfasurarea activitatii lui (delegatii, mese servite cu clientii, cazari etc.).


Se mentioneaza ca administratorul nu este angajat prin contract de munca si nici nu are contract de management. Acesta este angajatul unei firme care detine partile sociale (firma-mama) ale societatii din Romania. Stabilim daca toate cheltuielile precum cele de mai sus pot fi considerate deductibile fiscal pentru firma din Romania si daca TVA-ul aferent facturilor de rata leasing, telefonie mobila, cazare etc. se poate deduce.

Potrivit intelegerii noastre, societatea dumneavoastra pune la dispozitia unui administrator al societatii (din ce intelegem, calitatea de administrator este data doar de mentiunea din actul constitutiv, fara sa aiba contract de munca sau de management).

Potrivit art. 25 al Codului Fiscal, Legea 227/2015, cheltuielile efectuate de catre societate sunt deductibile in masura in care sunt efectuate in scopul desfasurarii activitatii economice. Potrivit celor mentionate de dumneavoastra, intelegem ca aceste cheltuieli sunt efecuate in scopul desfasurarii economice, neputand fi asimilate cheltuielilor efectuate in scopuri personale.

In ceea ce priveste utilizarea autoturismului de catre administrator, facem mentiunea ca, pentru a putea deduce cheltuielile legate de masina in proportie de 100%, este necesara intocmirea foilor de parcurs, potrivit pct. 16, alin. 1 din normele metodologice pentru aplicarea art. 25, alin. 3, lit. l) din Codul Fiscal. In cazul in care nu doriti sa efectuati foi de parcurs, atunci va recomandam sa utilizati deducerea de 50%, potrivit art. 25, alin. 3, lit. l).

In ceea ce priveste deducerea TVA, potrivit art. 297, alin. 4, societatea are dreptul sa deduca valoarea TVA, in cazul achizitiilor destinate utilizarii in urmatoarele operatiuni: operatiuni taxabile, scutite cu drept de deducere. In ceea ce priveste deducerea TVA pentru cheltuielile cu autoturismele, in cazul in care societatea dumneavoastra va aplica deducerea de 50% a cheltuielilor cu autoturismele, atunci va limita deducerea TVA aferenta acestor cheltuieli la 50%.
Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea - Consultant fiscal

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "Deductibilitate cheltuieli administrator. Ce regim fiscal se aplica?":
Rating:

Nota: 4.86 din 5 din 7 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016