Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie 2020

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTVA.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

Protocol la seminarii. Cum deducem TVA-ul pentru aceste cheltuieli?

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 09 Apr. 2013 Exclusiv
Tags: tva, protocol, cheltuieli deductibile, deducere tva, codul fiscal

Vom analiza astazi cazul unei societati care ofera mai multe produse de consum in cadrul unor seminarii pe care le organizeaza. Vom vedea cum se inregistreaza in contabilitate aceste bunuri de protocol si daca pot fi deduse integral.

Solutia consultantului:

Consideram ca aceste tratatii sunt cheltuieli de reclama si publicitate, deductibile integral la calculul impozitului pe profit, conform art. 21 alin. (2) lit. d) din Codul fiscal, considerand ca un client tratat cu maxima prestanta va conduce la alte venituri pentru societate.

Din punctul de vedere al TVA, va reamintim ca daca aceste seminarii sunt cursuri de pregatire profesionala autorizate, facturarea acestor servicii se face in regim de scutire de TVA fara drept de deducere, conform art. 141 alin. (1) lit. f) din Codul fiscal.

In acest caz, TVA de la achizitia bunurilor mai sus mentionate nu se deduce, iar TVA este o componenta a costului de achizitie, conform pct. 51 din OMFP 3055/2009 privind contabilitatea.

Daca serviciile de seminar se factureaza la clientii dvs cu TVA, in acest caz consideram ca si TVA - ul de la achizitiile efectuate mai sus, este deductibil.
Manual de Politici Contabile
Manual de Politici Contabile

Vezi detalii

Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni
Prevenirea si combaterea spalarii banilor. Obligatii procedurale si sanctiuni

Vezi detalii

Agenda Fiscala 2020
Agenda Fiscala 2020

Vezi detalii



Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Protocol la seminarii. Cum deducem TVA-ul pentru aceste cheltuieli?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
TVA-ul s-a modificat de la 1 ianuarie!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA de la 1 ianuarie 2020"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016