Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Ce regim TVA se aplica la o prestare intracomunitara de servicii? Societatile apartin aceluiasi holding

de InfoTva.ro la 11 Mai. 2015 Exclusiv
Tags: regim tva, prestare intracomunitara, societate, d390, tva, sume, comision, holding

In cazul de mai jos, societatile A din Romania si B din Cehia apartin aceluiasi holding. SC B din Cehia este furnizor de marfa pentru SC A din Romania. Societatea A primeste de la furnizorul B din Cehia un procent de x % din valoarea vanzarilor efectuate de acesta pe teritoriul Romaniei (mai explicit din valoarea vanzarilor efectuate direct pe teritoriul Romaniei). SC A primeste semestrial valoarea vanzarilor de la SC B, urmand sa emita o factura (cv x % conform anexa) in Euro catre SC B din Cehia.


Ce regim de taxare se aplica in acest caz din punct de vedere TVA pentru astfel de tranzactii? Se declara in declaratia 390?

Se declara in declaratia 300 la rd 7 si 7.1 si respectiv 20 si 20.1, iar in declaratia 390 la P. Societatea A din Romania emite factura catre B din Cehia.

Vom stabili insa, in continuare, daca se va scadea aceasta valoare a bonificatiei din valoarea achizitiilor rd 7 si 20 din decontul de TVA, formular 300, si daca in Declaratia 390 se va trece la prestari?

Intelegem ca societatea A din Romania realizeaza o prestare de servici de comision catre societatea B din Cehia. Societatea A realizeaza o prestare intracomunitara de servicii, neimpozabila in Romania. Factura se emite fara TVA conform art. 133 alin. (2) din Codul fiscal si se raporteaza in D300 la randurile 3 si 3.1 iar in D390 pe cod P.
 
Conform OPANAF 1790/2012, la randul 3.1 – se inscriu informatiile preluate din jurnalul de vanzari, privind baza de impozitare pentru serviciile pentru care se aplica prevederile art. 133 alin.(2) din Codul fiscal, altele decat cele scutite de TVA in statul membru in care acestea sunt impozabile, prestate catre persoane impozabile nestabilite in Romania, dar stabilite in Comunitate, pentru care exigibilitatea  intervine in perioada de raportare, precum si ajustarile bazei de impozitare prevazute la art. 138 din Codul fiscal  pentru care exigibilitatea taxei intervine in perioada de raportare, conform art. 1342 alin.(9) din Codul fiscal.
 
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG
Manual de inventariere. Societati comerciale. PFA. ONG

Vezi detalii

Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018
Asociatiile de proprietari conform Legii nr. 196/2018

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii


Aceasta operatiune nu se declara pe randurile 7 si 20. Pe randurile 7 si 20 se declara achizitiile, nu prestarile.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Bogdan Costea, consultant fiscal



Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Ce regim TVA se aplica la o prestare intracomunitara de servicii? Societatile apartin aceluiasi holding":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016