Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Serviciu intracomunitar efectuat de un PFA | Declaram prin 200 sau 201?

de InfoTva.ro la 25 Feb. 2013 Exclusiv
Tags: serviciu intracomunitar, registrul operatorilor intracomunitari, pfa, declaratia 200, declaratia 201

Vom analiza astazi cazul unui PFA care efectueaza in noiembrie 2012 o prestare de servicii (consultanta) in UE in valoare de 500 euro. PFA-ul este neplatitor de TVA, iar prestarea de serviciu se face tot catre un neplatitor de TVA, serviciul fiind prestat in Romania. Vom stabili astfel ce obligatii declarative ii revin PFA-ului si daca este obligat sa se inregistreze in Registrul Operatorilor Intracomunitari.


Solutia consultantului:

Formularul 201 "Declaratie privind veniturile realizate din strainatate" se depune in conformitate cu art. 90 din codul fiscal , de catre persoanele fizice rezidente romane "care realizeaza venituri din strainatate, impozabile in Romania, ca urmare a desfasurarii unor activitati in strainatate, cum ar fi: venituri din profesii libere, venituri din activitati comerciale ...".

Asa cum rezulta din citatul de mai sus, prevazut la punctul 1 din Instructiunile de completare a declaratiei 201, veniturile care se declara prin acest formular sunt cele obtinute dintr-o activitate desfasurata in strainatate si nu in Romania.
Daca un PFA rezident in Romania desfasoara o activitate in strainatate printr-un sediu secundar, veniturile obtinute din tara respectiva se declara prin 201.
 
In Instructiune de completare a declaratiei 200 se arata:

"Declaratia se depune de catre persoanele fizice care realizeaza, in mod individual sau intr‐o forma de asociere, venituri in bani si/sau in natura din Romania, provenind din:
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri
PFA. Contributii, Taxe, Impozite si Deduceri

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii



1.1. Activitati independente;"

Asadar, chiar daca venitul obtinut de dvs. din incasarea contravalorii prestarii provine de la un serviciu prestatat catre un nerezident, acest venit este unul obtinut din desfasurarea activitatii in Romania si nu in strainatate (printr-un sediu secundar), declarindu-se prin formular 200, pana la data de 25 mai 2013.


Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Serviciu intracomunitar efectuat de un PFA | Declaram prin 200 sau 201?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016