Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

PFA face achizitie de bunuri intracomunitare. Are obligatia de a plati TVA?

de Redactia Infotva.ro la 13 Iun. 2014 Exclusiv
Tags: pfa, achizitie bunuri, tva, achizitii intracomunitare, declaratia 301

In analiza de mai jos, punct de pornire e un PFA neplatitor de TVA in Romania (sub 10.000 euro achizitii intracomunitare si venituri sub 65.000 euro/an), insa cu cod de TVA pentru UE conform art. 153 indice 1 din Legea nr. 5712003. PFA-ul doreste achizitionarea unei biciclete dintr-un alt stat membru UE pe care sa o foloseasca la desfasurarea activitatii de PFA.


Avand cod de TVA pentru UE, firma straina va factura fara TVA, urmand ca PFA-ul sa plateasca TVA-ul in Romania si sa depuna Declaratia 301 si 390.

Vom vedea in ce masura PFA-ul poate sa nu plateasca TVA-ul in Romania si in ce conditii e obligatorie depunerea Declaratiei 301.

PFA are cod valid de TVA, intrucat figureaza in Registrul operatorilor intracomunitari.

Pentru achizitiile intracomunitare PFA va comunica furnizorilor intracomunitari codul de inregistrare. Acestia vor emite facturile fara TVA iar persoana fizica autorizata din Romania va calcula si plati TVA 24% in Romania.

PFA va raporta achizitiile intracomunitare taxabile prin Formularul 301 "Decont special de TVA” si in formularul 390 VIES "Declaratie recapitulativa privind livrarile/achizitiile/prestarile intracomunitare" cu cod A, pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare celei in care ia nastere exigibilitatea TVA. Tot pana la acest termen va face plata TVA.
 Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili
Case de marcat 2018. Ghid practic pentru contabili

Vezi detalii

Corespondenta detaliata a conturilor
Corespondenta detaliata a conturilor

Vezi detalii

Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR
Caiet de practica pentru stagiarii CECCAR

Vezi detalii


Daca PFA nu era inregistrata in scop special de TVA, potrivit art. 153^1, nu mai avea obligatia platii TVA in Romania, daca nu depasea plafonul de 10.000 de euro pentru achzitii de bunuri insa, in acest caz,  furnizorul din Ungaria trebuia sa factureze bicicleta cu TVA din Ungaria, in lipsa unui cod valid de TVA al partenerului din Romania.

Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite pe Email!

Votati articolul "PFA face achizitie de bunuri intracomunitare. Are obligatia de a plati TVA?":
Rating:

Nota: 4.19 din 5 din 8 voturi





Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Club Contabilitate

VIDEO

Atentie contabili!
Totul despre CREANTE: putem sa le recuperam de la o firma in insolventa sau faliment?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

CREANTE de recuperat - cum recuperam creantele de la o firma in faliment sau insolventa?
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016