Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Sistemul de plata a TVA la incasare influenteaza numai tranzactiile cu furnizori romani?

de InfoTva.ro la 24 Oct. 2012 Exclusiv
Tags: tva, inregistrari contabile, incasare, plata, furnizori, tranzactii

Vom vedea, prin cele ce urmeaza, in ce masura implicatiile directe pe care le are incepand cu ianuarie 2013 sistemul de plata a TVA la incasare asupra companiilor cu o cifra de afaceri mai mare de 2.250.000 lei sunt doar asupra tranzactiilor efectuate cu furnizori din Romania. De asemenea, vom vedea cum se vor trata din punct de vedere al deducerii TVA-ului (taxare inversa) achizitiile intracomunitcare si importurile.


In plus, vom stabili cum se vor trata din punct de vedere al deducerii TVA-ului achizitiile de la un furnizor care initial a aplicat plata TVA-ului la incasare si in momentul depasirii criteriului privind Cifra de Afaceri nu mai aplica plata TVA la incasare.

Raspuns:

Intr-adevar, incepand cu ianuarie 2013, companiile cu o cifra de afaceri mai mare de 2.250.000 lei vor resimtii implicatii fiscale directe numai in cadrul tranzactiilor efectuate cu persoane impozabile stabilite pe teritoriul Romaniei, obligate sa aplice sistemul de plata a TVA la incasare. Totusi, trebuie retinut faptul ca aceste implicatii vor aparea numai in situatia in care compania cumparatoare, stabilita de asemenea pe teritoriul Romaniei, dar care nu face parte din acest sistem, nu va achita, total sau partial valoarea facturilor primite pentru achizitia de bunuri si servicii.

De exemplu, daca o compania nu va achita o factura in valoare totala de 14.000 lei, din care baza de impozitare 11.290,32 lei si TVA deductibila 2.709,68 emisa de catre un furnizor incadrat in acest sistem, compania nu va avea drept de deducere a sumei TVA de 2.709,68 lei chiar daca achizitia respectiva va indeplini conditiile si cerintele de exercitare a dreptului de deducere in conformitate cu prevederile art. 145 si 146 din Codul fiscal . In egala masura, nici furnizorul nu va fi obligat sa achite bugetului de stat suma TVA colectata prin factura emisa pe care nu a incasat-o de la clientul sau.

In acest caz, fiecare partener va inregistra suma TVA aferenta tranzactiei, in contul 4428, in functie de natura operatiunii efectuate:
Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii


-    vanzatorul: 411 = 707 concomitent cu 411 = 4428
-    cumparatorul: 371 = 401 concomitent cu 4428 = 401.

Din acest motiv, operatiunea nu se va evidentia in jurnalele de TVA, dar nici nu se va raporta prin decontul de TVA cod 300 si declaratia cod 394 pana la momentul incasarii/platii facturii sau pana la expirarea perioadei de 90 de zile de la data emiterii facturii de catre furnizor.
   
Sistemul de plata a TVA la incasare este aplicabil doar operatiunilor economice care se realizeaza intre persoanele impozabile care au sediul activitatii economice in Romania si care sunt inregistrate in scopuri de TVA in Romania. Prevederile acestui sistem nu sunt aplicabile achizitiilor intracomunitare de bunuri/servicii, dar nici importurilor de bunuri/servicii.

In alta ordine de idei, in situatia in care o persoana impozabila este obligata sa se inscrie in acest sistem incepand cu data de 1 ianuarie 2013, dar depaseste cifra de afaceri de 2.250.000 lei in cursul anului 2013, aceasta va fi obligata sa solicite excluderea din sistem pe baza formularului cod 097 "Notificare privind aplicarea/incetarea aplicarii sistemului TVA la incasare". Notificarea se va depune pana la data de 25 inclusiv a lunii urmatoare perioadei fiscale in care a depasit plafonul, fiind obligata sa aplice sistemul pana la sfarsitul perioadei fiscale urmatoare celei in care plafonul a fost depasit.
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Sistemul de plata a TVA la incasare influenteaza numai tranzactiile cu furnizori romani?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi




Comentarii 1 comentarii

violeta 2012-10-25 11:13:44

cum d-zeu scap de reclama ?ma dispera

Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016