Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Cand se deduce TVA pentru o factura, daca plata a fost facuta cu card avantaj in 15 rate?

de InfoTva.ro la 05 Mar. 2014 Exclusiv
Tags: tva la incasare, deducere tva, cod fiscal, operatiune taxabila, persoana impozabila, plata card

In situatia in care societatea pe care o reprezentati nu este inscrisa in sistemul TVA la incasare, dar nici furnizorul care a emis factura, dreptul de deducere se efectueaza la data facturii ca data a exigibilitatii TVA. In acest caz, sunt aplicabile prevederile art. 145 alin. (1) din Codul fiscal "Dreptul de deducere ia nastere la momentul exigibilitatii taxei".



Exigibilitatea taxei  este  data la care autoritatea fiscala devine indreptatita  sa solicite plata de catre persoana  obligata  la plata TVA.  Conform prevederilor art.  134^2,  exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator, adica la data livrarii de bunuri sau la data prestarii de servicii.

Astfel, in aceasta situatie, suma TVA se efectueaza la data facturii, chiar daca valoarea acesteia se achita in 15 transe.

In situatia in care societatea pe care o reprezentati nu este inscrisa in sistemul TVA la incasare, dar furnizorul care a emis factura este inscris in acest sistem, exercitarea dreptului de deducere se efectueaza treptat, la momentul efectuarii fiecarei plati, dovedita prin extras de cont. Exercitarea acestui drept este reglementata prin art. 145 alin.  (1^1)  din Codul fiscal  "Dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate de o persoana impozabila de la o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare conform prevederilor art. 134^2 alin. (3) - (8) este amanat pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor si serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost platita furnizorului/prestatorului sau." coroborate cu prevederile   pct. 45 alin.   (8) din normele de aplicare ale acestui alineat al art. 145  "Prevederile art. 145 alin. (1^1) din Codul fiscal se aplica numai in cazul operatiunilor taxabile, pentru care furnizorul/prestatorul este obligat sa aplice sistemul TVA la incasare si sa inscrie in factura aceasta mentiune conform prevederilor art. 155 alin. (19) lit. p) din Codul fiscal.

Acelasi tratament fiscal se aplica si in situatia in care societatea pe care o reprezentati este inscrisa in sistemul TVA la incasare, fiind  aplicabile  prevederile art. 145 alin.  1^2)  din Codul fiscal "Dreptul de deducere a TVA aferente achizitiilor efectuate de o persoana impozabila care aplica sistemul TVA la incasare conform prevederilor art. 134^2 alin. (3) - (8) este amanat pana in momentul in care taxa aferenta bunurilor si serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost platita furnizorului/prestatorului sau, chiar daca o parte din operatiunile realizate de persoana impozabila sunt excluse de la aplicarea sistemului TVA la incasare conform art. 134^2 alin. (6)".
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!
Operare SAGA. Exemple practice si recomandari!

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii


Raspuns oferit de specialistii www.portalcontabilitate.ro
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Cand se deduce TVA pentru o factura, daca plata a fost facuta cu card avantaj in 15 rate?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016