Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Transfer de active si colectare TVA. Cum procedam privind deducerea?

de InfoTva.ro la 19 Aug. 2015 Exclusiv
Tags: transfer active, colectare tva, deducere, servicii, cod fiscal, taxare, transfer de date

In cazul urmator, discutam despre o societate care achizitioneaza servicii de consultanta pentru realizarea unui transfer de active conform prevederi art. 128 alin. (7) Cod fiscal. Furnizorul de servicii emite factura cu TVA.


Este deductibila TVA din factura furnizorului de servicii in conditiile in care transferul de active nu este operatiune impozabila?

Cum se interpreteaza art. 145, alin. (2), lit. e) Cod fiscal:..., daca taxa s-ar fi aplicat transferului respectiv?


In conformitate cu art. 145 alin. (2) lit. a) din codul fiscal, dreptul de deducere a TVA pentru achizitiile efectuate de catre o persoana impozabila, inregistrata in scop de TVA, este acceptata daca aceste achizitii sunt utilizaze pentru efectuarea de operatiuni impozabile (taxabile), din care va rezulta TVA colectata, scutita cu drept de deducere sau neimpozabila in Romania.

Consultanta contractata de catre firma cesionara a transferului de active este destinata efectuarii unor operatiuni taxabile, deoarece, dupa finalizarea transferului, succesorul cedentului va efectua operatini supuse TVA, cu ajutorul bunurilor respective.

Ca urmare, TVA aferenta consultantei este deductibila.
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri
Achizitii si livrari intracomunitare de bunuri

Vezi detalii

Manualul Contabilului Incepator
Manualul Contabilului Incepator

Vezi detalii

Noi reguli privind SPONSORIZAREA
Noi reguli privind SPONSORIZAREA

Vezi detalii




Transferul de active este o operatiune economica ce nu este inclusa in sfera de TVA (nu se colecteaza TVA de catre cedent odata cu transferul bunurilor catre cesionar), conform art. 128 alin. (7) din codul fiscal.

Insa primitorul activelor, persoana impozabila, va trebui sa efectueze ajustarile de TVA in favoarea statului pentru bunurile primite de la cedent (punctul 6 alin. (8) din normele date in aplicarea art. 128 alin. (3) din codul fiscal), bunuri pentru care cedentul a dedus TVA la achizitia lor si cu ajutorul carora nu va mai desfasura operatiuni economice.

La acelasi punct 6 alin. (8) din norme, ultima teza, se specifica faptul ca "Aplicarea regimului de taxare pentru transferul de active de catre persoanele impozabile nu va fi sanctionata de organele de inspectie fiscala, in sensul anularii dreptului de deducere a taxei la beneficiar, daca operatiunile in cauza sunt taxabile prin efectul legii sau prin optiune, cu exceptia situatiei in care se constata ca tranzactia a fost taxata in scopuri fiscale."

Aceasta prevedere se traduce astfel: in cazul in care la transferul de active, cedentul a emis factura si a aplicat TVA colectata, organele fiscale vor permite cesionarului sa deduca TVA, daca operatiunile sunt taxabile prin efectul legii sau prin optiune (cu referire la livrarea de terenuri si cladiri - care sunt scutite fara drept de deducere sau taxabile prin lege sau prin optiune, conform art. 141 alin. (2) lit. f) si art. 141 alin. (3) din codul fiscal).

Pentru acest aspect, art. 145 alin. (2) lit. e) din codul fiscal precizeaza ca cedentul de active are drept de deducere a TVA pentru bunurile achizitionate si apoi transferate cesionarului prin colectare de TVA, in cadrul unei operatiuni de transfer de active prin vanzare, conform art. 128 alin. (7) din codul fiscal si punctului 6 alin. (8) ultima teza din norme.


Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Otilia-Mihaela Roman, expert contabil si consultant fiscal
Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Transfer de active si colectare TVA. Cum procedam privind deducerea?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016