Atentie contabili!

Modificari importante privind TVA!
Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti!
 
 
 

Declarare avans in D390. Cum completam corect?

Copierea de continut din prezentul site este supusa regulilor precizate in Termeni si conditii! Click aici.
Prin utilizarea siteului sunteti de acord, in mod implicit cu Termenii si conditiile! Orice abatere de la acestea constituie incalcarea dreptului nostru de autor si va angajeaza raspunderea!
X

de InfoTva.ro

de InfoTva.ro la 06 Oct. 2015 Exclusiv
Tags: avans, vies, decont tva, d390, servicii

In randurile de mai jos, analizam o societate cu sediul in Romania primeste un avans de la o societate cu sediul in Bulgaria pentru servicii ce urmeaza a fi prestate in Romania (o promisiune de vanzare). S-a intocmit factura proforma in luna iulie si in august s-a intocmit factura fiscala.


Societatea bulgara a fost verificata in VIES si apare ca platitoare de TVA, cu numar valid.
Operatiunea a fost inregistrata in august in declaratia 300 TVA, la rd. 1 dar nu apare in declaratia 390 VIES, lucrand cu programul Saga.

Operatiunea se inregistreaza in declaratia 390 si apare la rd. 1 in declaratia 300. Este corect?

Trebuie retinut faptul ca facturarea si raportarea avansurilor incasate pentru serviciile neimpozabile in Romania nu este reglementata in mod expres prin Codul fiscal si normele de aplicare ale acestuia asa cum s-a procedat pentru incasarea de avansuri in cazul livrarilor intracomunitare de bunuri sau pentru plata de avansuri in cazul achizitiilor intracomunitare de bunuri. In acest context, consider ca este aplicabila regula generala privind exigibilitatea reglementata prin 134^2 "Exigibilitatea pentru livrari de bunuri si prestari de servicii"

"2) Prin exceptie de la prevederile alin. (1), exigibilitatea taxei intervine:

a) la data emiterii unei facturi, inainte de data la care intervine faptul generator;
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate
Declaratia 394. Tranzactii cu persoane afiliate

Vezi detalii

Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica
Contabilitatea operatiunilor de transport si logistica

Vezi detalii

Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil
Autoturisme pe firma. Regim fiscal-contabil

Vezi detalii


b) la data la care se incaseaza avansul, pentru platile in avans efectuate inainte de data la care intervine faptul generator. Avansurile reprezinta plata partiala sau integrala a contravalorii bunurilor şi serviciilor, efectuata inainte de data livrarii ori prestarii acestora;"

Astfel, consideram ca factura emisa pentru avansul incasat se declara in Declaratia 390 - ca prestare intracomunitara de servicii - operatiune cu cod P, iar in decontul de TVA aceasta factura  se declara la rd. 3 si 3.1.

Factura de avans servicii nu trebuia declarata la rd.1 in Decontul de TVA - la acel rand fiind declarate Livrarile intarcomunitare de bunuri scutite conform art.143 alin.1 din Codul fiscal.

Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Irina Coma, consultant fiscal, expert contabil si auditor


Autor: InfoTva.ro

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Declarare avans in D390. Cum completam corect?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate
Atentie contabili!
Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special
"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate" 
Rentrop ∧ Straton
Club Contabilitate

VIDEO

[x]
Atentie contabili!
MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate Modificari importante privind TVA!

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.!
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special!

"MODIFICARI Majore privind TVA. 5 studii de caz + explicatii detaliate"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016