Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.

Livrare marfa. Avize de expeditie. Cand este necesara ajustarea de TVA?

de InfoTva.ro la 18 Iun. 2015 Exclusiv
Tags: livrare factura, avize de expeditie, facturile de vanzare, factura, livrare, avize, exigibilitate

In cazul urmator, la 29.05.2015, societatea a livrat marfa in baza unor avize de expeditii. Confirmarea receptiei de catre client s-a facut in luna iunie cand au fost emise facturile de vanzare.


Marfurile livrate sunt produse pentru care cota de TVA este 9% incepand cu data de 01.06.2015.
Este necesara ajustarea de TVA in aceste conditii de la 9 la 24%?


Din intrebarea de mai sus rezulta ca au fost livrate marfurile in data de 29.05.2015, dar receptia a fost efectuata de catre client in data de 01.06.2015.

Conform Codului Fiscal faptul generator si exigibilitatea intervine la data livrarii bunurilor:
Art. 1341 - (1) Faptul generator intervine la data livrării bunurilor sau la data prestării serviciilor, cu excepţiile prevăzute în prezentul capitol.
 
Art. 1342 - (1) Exigibilitatea taxei intervine la data la care are loc faptul generator.
Achizitii de servicii din afara Romaniei
Achizitii de servicii din afara Romaniei

Vezi detalii

37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari
37 documente utile pentru Asociatiile de Proprietari

Vezi detalii

Agricultura. Noutati fiscal-contabile
Agricultura. Noutati fiscal-contabile

Vezi detalii


 
Pe de alta parte regula contabila arata ca schimbarea dreptuui de proprietate intervine la data la care cumparatorul dispune de bunuri ca un proprietar, ca atare in cazul dvs este relevant conditia de livrare agreata cu cumparatorul.

Daca conditia de livrare este ex-work, atunci faptul generator si exigibilitatea intervine la data de 29.05.2015, ca urmare cota de TVA din factura va fi 24%.

Daca conditia de livrare este CIP atunci faptul generator si exigibilitatea intervine la data de 01.06.2015, ca urmare cota de TVA din factura va fi 9%.
 
Raspuns oferit pentru www.portalcontabilitate.ro de Gina Dragon, consultant fiscal si economist

Autor:

Ti-a placut acest articol?
Da Like, Printeaza sau trimite prin WhatsApp si Email!

Votati articolul "Livrare marfa. Avize de expeditie. Cand este necesara ajustarea de TVA?":
Rating:

Nota: 5 din 5 din 1 voturi





Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti

Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special "Cote reduse de TVA in 2019"
Club Contabilitate

VIDEO

X
Atentie contabili!
TVA redus in 2019 - ce capcane ascunde O.U.G. nr. 89/2018?

Descarcati GRATUIT Raportul Special realizat de specialisti.
Abonati-va la Newsletter-ul InfoTva.ro si descarcati GRATUIT Raportul Special.

"Cote reduse de TVA in 2019"
Da, vreau informatii despre produsele Rentrop&Straton. Sunt de acord ca datele personale sa fie prelucrate conform Regulamentului UE 679/2016